Články

31.5.2017 | Vybavení

Zažijte nový rozměr cestování s outdoorovými hodinkami (PR)

Pokud patříte mezi nadšené sportovce či rádi čas od času vyrážíte na horské túry, asi už víte, jak nezbytná je správná výbava. Bez pořádné obuvi, oblečení a v případě nocování i kvalitního spacáku se zkrátka neobejdete. Víte ale, jak vám mohou pomoci outdoorové hodinky? Pokud jste o nich zatím neslyšeli, rádi bychom vám je představili. Uvidíte, že po přečtení článku je rychle zařadíte mezi svou “povinnou výbavu”.

 

Počasí pro vás nebude záhadou

Určitě to sami známe. Krásný slunečný den jako stvořený pro přechod horského hřebene, takže sbalíte stan, spacák, propadnete věci a vyrážíte. Jenže v polovině výletu se počasí radikálně mění a vy najednou zůstáváte v bouřce na místě bez jediného úkrytu. S outdoorovými hodinkami se však tento scénář opakovat nemusí. Mezi jejich časté funkce totiž patří barometr pro sledování počasí. I když se ocitnete na místě bez internetu a dalších vymožeností moderní doby, outdoorové hodinky vám poradí, zda se na onen přechod hřebene vydávat či raději zvolit méně náročnou trasu s možností úkrytu před nepříznivým počasím. Hodinky navíc bývají vybavené teploměrem, takže snadno zjistíte i aktuální teplotu. 

Mapa není potřeba 

Pokud patříte mezi ty jedince, kteří si s papírovou mapou příliš nerozumí a jejich jediným cestovním kamarádem je Google mapa ukazující sama přesnou trasu, budou i pro vás outdoorové hodinky jedinečným přínosem. Výrobci hodinek totiž v některých případech mysleli i na situace, kdy se potřebujeme dostat z bodu A do bodu B a vybavili hodinky systémem GPS určeným pro navigaci, sledování pohybu a u některých modelů i pro určování výšky (u jiných hodinek je využíván výškoměr barometrický). Naprostou samozřejmostí pak bývá zabudovaný kompas.
 
Jaké hodinky zvolit?
 
Outdoorové hodinky se pomalu, ale jistě stávají nezbytným doplňkem všech cestovatelů i sportovců, a proto už je opravdu z čeho vybírat. Mezi nejoblíbenější výrobce těchto hodinek patří například japonská společnost Casio či finská firma Suunto, jejímž zakladatelem byl velký outdoorových nadšenec Tuomas Vohlonen. Velký výběr naleznete například u společnosti Helveti s.r.o., která na český trh dodává to nejkvalitnější, co zmínění výrobci hodinek nabízejí. Samotný výběr poté záleží na tom, co přesně od hodinek očekáváte, za jakým účelem a v jakých podmínkách je chcete používat a v neposlední řadě také na množství peněz, které se do nákupu rozhodnete investovat. 
 
Nejlevnější hodinky se pohybují již kolem čtyř tisíc korun. Do této kategorie patří například model Casio Protrek ORG 300-1A2, jenž je vybaven všemi výše zmíněnými funkcemi (kromě systému GPS) i solárním napájením. Cena Suunto hodinek se pak pohybuje přibližně od šesti až do dvaceti tisíc. Mezi nejlevnější modely se zabudovaným systémem GPS patří model Ambit 3, jehož cena lehce přesahuje sedm tisíc korun. Sytém GPS je zde používán nejen pro navigaci, ale také pro záznam trasy či k měření tempa, vzdálenosti, rychlosti a výkonu. Mezi nejprodávanější modely finského výrobce patří o něco dražší Spartan Ultra, jehož cena se pohybuje kolem sedmnácti tisíc. Jedná se o hodinky doslova nabité funkcemi, kdy se kromě základních funkcí a systému GPS s vysokou přesností můžete setkat i s funkcí Movescount, v níž si lze z několika zabudovaných tras vybrat takovou, která bude nejlépe vyhovovat vašim aktivitám. 
 
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv z těchto či jiných modelů, můžete si být jisti, že vaše další cesta bude o mnoho jednodušší a příště už bez hodinek nedáte ani ránu.
 

31.5.2017 | PR 

_____________________________________________________________________
Další články v rubrice Vybavení:
______________________________________________________________________ 
 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity