Články

3.10.2014 | Zpravodajství

Z regionů ČR: Rozhledna Kelčský Javorník

Na Kelčském Javorníku (865m), nejvyšší hoře Hostýnských vrchů, má být opět postavena rozhledna. Vítězný návrh architektonické soutěže by tak měl již v roce 2015 nahradit starou rozhlednu, která byla již dříve stržena.

 

V červnu 2012 vyhlásil Podhostýnský mikroregion veřejnou projektovou architektonickou soutěž na vypracování návrhu rozhledny Kelčský Javorník. Do soutěže se přihlásilo 56 návrhů. V roce 2015 by tak měla být podle výherního projektu postavena třicet pět metrů vysoká rozhledna o 156 schodech. Věžovitá stavba kruhového půdorysu v kombinaci oceli a dřeva.

Na vrcholu již stála původní dřevěná rozhledna, která byla založena Spolkem českých turistů a Junákem. Ta však musela být stržena z bezpečnostních důvodů.

Vítězný návrh nové rozhledny pochází z brněnské dílny ing. Ondreje Balážika a architektky Marty Balážikové. Věž se bude skládat z centrálního ocelového sloupu s vřetenovým schodištěm. Vnější obložení rozhledny bude tvořit dvanáct ohýbaných modřínových lamel, jejichž půdorys bude připomínat hodinový ciferník a vyhlídková plošina bude uzpůsobena mimojiné k použití jako jednoduché sluneční hodiny. Návštěvník bude moci sledovat okolí skrze lamely po celou dobu výstupu. Každý jedenáctý stupeň ze 156 schodů tvoří zastavení s vyhlídkou a poslední, dvanáctá, podesta je hlavní vyhlídková plošina. Celková cena realizace je odhadována na 7,3 mil. Kč.

Nová rozhledna má zvýšit celoroční turistickou atraktivitu Kelčského Javorníku a Hostýnských vrchů a nabídnout neobvyklý výhled do kraje.

3.10.2014, Josef Douša

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity