Články

14.8.2015 | Reportáže

Výstup na Preiner Wand (1783m), Raxalpe

Pohoří Rax nepatří mezi Alpské velikány. Přesto svou výjimečností a důležitostí dělá obrovský zářez v minulosti i současnosti. Mimo jiné jsou Raxalpe rodištěm rakouské alpské školy, pobýval zde Sigmund Freud a navíc jako poslední východní cíp Severních vápencových alp jsou Raxy vzdáleny co by kamenem dohodil od Vídně.

 

 Nejvyšší hora Raxu je Heukuppe (2007m), která jasně dominuje náhorní plošině. V našem hledáčku se ale objevil úplně jiný cíl. Jeden z nejpopulárnějších ferratových výstupů na vrchol Preiner Wand (1783m) cestou Hans von Haidsteig (D).

Od Vídně jedeme po dálnici A2 směrem na jih, ze které odbočujeme za Wiener Neustadtem směrem k horám. Cílovou stanicí je parkoviště schované kousek nad vesničkou Prein an der Rax.

Cesta z parkoviště není nijak značená, ale intuitivně stoupáme po zpevněné cestě zatáčku za zatáčkou, až narazíme na značenou odbočku k lesu, na které září Haidsteig. Stoupání pokračuje lesem, který chrání před sluncem, ale nenabídne nejmenší výhled.

Dřina končí na rozcestí u malého pramínku - skvělé (a hlavně poslední místo), kde můžete dobrat vodu. Odbočujeme doleva a za pár chvilek už nás cesta přivádí na suťovisko, kde se konečně otevírají výhledy do okolí. Pokud půjdete dál po pěšině, ferratu nelze minout.

 

Nenechte se zmást lehkým začátkem. Průsmyk končí po pár výškových metrech a následují krátký nejištěný úsek. Z něj už ale jasně vidíte pokračování zajištěné cestystrmá skalní stěna, jejíž začátek překonává kolmý žebřík, následují nádherné vzdušné traverzy a lezení mnohdy pouze na otěr.

První třetina ferraty končí pod obrovským převisem. Je to strategické místo, ze kterého se dá za špatného počasí, nebo kvůli jiným nepříznivým okolnostem, sestoupit zpět na úvodní suťovisko. Zvlášť za mokra není sestup nijak příjemný, ale jsou situace, kdy zachrání.

 

Pokračujeme dalším dlouhým žebříkem, který ústí ve skalním výklenku. Tady začíná nejkrásnější úsek cesty. Stoupání po kolmé stěně zakončené náročnějším „komínem“ (hlubokou skalní spárou). Nad tímto úsekem jsou dechberoucí pohledy zpět do údolí a právě tady si uvědomíte monumentálnost místa, které právě zdoláváte.

 

Odpočinek u sošky Madony si můžete zpestřit zápisem do vrcholové knihy. Vydáváme zdolat poslední část cesty. Začínáme lehkým jedničkovým lezením. Po sypké skále se dostaneme k nedalekému ocelovému lanu.

 

Poslední úsek je kochací. Příjemné lezení a skvělé výhledy na okolí. Po ferratě obkroužíme skálu a končíme asi 300m západně pod vrcholem Preiner Wand (1783m). Posledních pár výškových metrů otevře nekonečně skvostný pohled. Výhledy do okolí jsou neobyčejně poutavé. A z vrcholového kříže jsou pěkné momentky :-)

 

Sestup je veden po částečně zajištěné cestě Preinewandsteig (A/B). Zajištěných je jen pár těžších úseků, kde se pěšina mění na skálu. Sestup není nijak lehký, vyžaduje koncentraci a jistou chůzi, za mokra řekl bych až nepříjemný. Pořád ale převyšuje nad druhou sestupovou trasou - suťoviskem.

 

Jakmile se dostanete mezi stromy, máte to nejtěžší za sebou. Cesta vás vrátí zpět k pramínku, který jste míjeli na začátku a odtud už čeká pohodlný sestup lesem zpět k autu.

 

 

 

 

14.8.2015 | Honza Kodl, majitel a horský průvodce outdoorové cestovní agentury LaViva travel 

______________________________________________________________________
 
Další zajímavé reportáže:
______________________________________________________________________ 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

7.8.2017

Opět jsme sponzory Hostýnské osmy

Již třetím ročníkem zajišťujeme účastníkům mapu závodu. Finančně a organizačně se podílíme na její realizaci. Letos se koná již 6.ročník INOV-8 Hostýnské osmy – turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů na 65 km s cca převýšením 3.000m

Více aktualit »


Nejnovější trasy

kahurangi park

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 49.96km
Obtížnost: Střední

Přírodním parkem Melechov

Běh, orientační běh
Délka: 10.66km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Červenice

Běh, orientační běh
Délka: 10.62km
Obtížnost: Střední

Velká Fatra, Ostrá

Pěší turistika, trekking
Délka: 15.94km
Obtížnost: Lehká

Traunstein

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.53km
Obtížnost: Těžká

Okolo Kopaniny

Běh, orientační běh
Délka: 13.30km
Obtížnost: Lehká

INOV-8 Hostýnská osma 2017

Běh, orientační běh
Délka: 66.21km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity