Články

10.2.2018 | Vybavení

TEST: Scutumwear podruhé, dámské triko Alex dl.rukáv

Podruhé se vracíme k české značce funkčního prádla Scutumwear. Tentokrát to ale vezmeme z druhého konce a testujeme naopak dámské triko s dlouhým rukávem a nikoliv při outdoorové aktivitě, ale vzali jsme triko do posilovny. Přestože má Scutumwear velký rozsah použití, tak právě kulturistika, fitness a military je víceméně cílová skupina uživatelů.

 

  Poprvé jsem Scutumwear testoval před rokem při výšlapu na Kelčský Javorník. Jednalo se o pánské funkční triko Erik černé barvy s krátkým rukávem. Úvod článku použiji pro bilancování nad ročním používáním a jako příležitost doplnit test o zkušenosti a stav trička po roce užití a vyvážit tak test trika nového, řádně nevyzkoušeného.

 Triko dodnes používám a to především pro běh (např. jsem triko vyvětral na závodě Valachiarun). Vyhovuje mi na něm zejména kompresní střih a dobrá termoregulace. Vysoká komprese v kombinaci s delším rukávem, žádným výstřihem se zakončením až na krku a prodlouženým střihem je pro běh vynikající. Triko obepíná tělo, nikde nepřekáží, současně nebrání pohybu a přestože to je spíše do určité míry jen otázka pocitu, tak vnímám zpevňující efekt. Hustě tkaný materiál a prodloužené díly chrání před chladem a při teplém počasí dobře odvádí teplo a pot. Na druhou stranu si triko neberu na normální nošení narozdíl od jiného funkčního prádla. Vnímám ho jako sportovní nástroj a jako součást volnočasového šatníku mi přijde příliš upnuté. Někdo by to ale naopak přivítal. Rok používání a praní nezanechalo na triku téměř žádné známky. Není vytahané, materiál a barva mají stále stejnou strukturu. Nažehlená loga jsou již mírně sepraná. Praní není ale příliš časté.

 Výrobcem Scutumwear je česká firma HQH SYSTEM spol. s r.o. V prvním testu jsme společnost příliš nepředstavili. Jedná se tedy o jednoho z hlavních dodavatelů anti-teroristického a moderního bezpečnostního vybavení pro státní složky a kromě vývoje a prodeje vybavení zhodnocuje své zkušenosti také jako konzultant a koordinátor, pořádá specializovaná odborná školení. Podle jeho slov doplnil tímto prádlem řady svého specializovaného vybavení, navrhl vyjímečné funkční oblečení, které doplňuje řady běžného komerčního prádla kde zákazníci naráželi na nevyhovující střihy či materiály, které nevydržely dlouhodobou vysokou zátěž. Scutumwear je včetně materiálu vyráběn v České republice.

FUNKČNÍ TRIKO S DLOUHÝM RUKÁVEM SCUTUM WEAR ALEX - ZELENÉ

Výrobce o produktu uvádí

Složení materiálu: Tělo 92 % polyamid supplex, 8 % lycra, Boční panely 92% polyester, 2 % polyamid, 6 % lycra
Barva: černá nebo zelená

Vlastnosti: 
-komfort
-antimicrobiální ochrana s ionty stříbra
-panely pro regulaci tělesné teploty při zátěži
-ploché švy
-kompresní střih
-rychleschnoucí materiál
-hybridní střih
-prodloužený střih, který zabraňuje vyhrnování

Cena 1550 Kč

 Nyní by měl být na řadě náš popis produktu, materiálu, střihu apod. Vzhledem k tomu, že se jedná v podstatě o totožné tričko jako v první testu, tak bychom se opakovali. Přečtěte si prosím první test v článku TEST: Funkční triko Scutum Wear, zejména odstavce Náš obecný popis výrobku, dále Materiál a odstavec Komfort nošení, střih.

 

 V tomto testu se nyní zaměříme na informace udanými výrobcem. Vezmeme každý jeden z parametrů a vyjádříme se k němu dle zjištěných skutečností a doplníme případně o komentáře. Triko pro vás při fitness aktivitách testuje Martina a může test obohatit o svůj pohled, jedná se přeci jen o dámské triko.

 Komfort. Martina byla s tričkem spokojena a vnímala vlastnosti podobně jako já v prvním testu a to zejména materiál. Oba máme zkušenosti s různými materiály jak přírodními, tak syntetickými. A právě negativní zkušenosti jsou s některými, zejména levnějšími, umělými přízemi, které při styku s pokožkou jsou hrubé a je cítit právě zmíněná nepříjemná umělina. Tyto právě díky vlastnosti syntetiky (nesaje do sebe vlhkost) v kombinaci s nevhodnou srukturou látky neodvádí dostatečně vlhkost od těla. Pot se pak drží na těle pod nesavým tričkem a je to nepříjemné. Polyamid Supplex ale vlhkost dobře odvádí od těla ven či do dalších vrstev oblečení a umí být jemný na omak a příjemný na nošení na holé tělo. Komfortem se přibližuje materiálům přírodním.
 Martina obvykle nosí velikost S, ale po poradě s výrobcem nám raději poskytli vel.XS. Doporučují pro běžné S-kaře u prádla Scutumwear volit spíše velikost XS atd. (obdobně i u ostatních velikostí). Střihově ji pak XS dobře sedlo.

 

 

 Antimicrobiální ochrana s ionty stříbra. Běžné případy, kdy na treku nosíte tričko několik dní a vlhké uložíte do batohu .... nebo např. po návratu z posilovny nevyndáte spocené věci dva dny z tašky :-) jsme simulovali tak, že spocené tričko jsme po cvičení uzavřeli na dva dny do sáčku. Po vyndání bylo ještě mírně vlhké, ale zápach nebyl cítit žádný.

 Panely pro regulaci tělesné teploty při zátěži. V prvním testu jsme panely kritizovali z důvodu jejich zakrytí popruhy při nošení batohu. Což v tomto případě samozřejmě nehrozí. Nemáme možnost porovnat odvod teploty u trika s a bez panelů, ale vzhledem k jejich poměrně velké ploše (velká plocha v podpaží zasahující až na záda a ze předu na hrudník) a vzhledem k tělesnému komfortu při zátěži (pot, horko) plnily funkci dobře. 

 

 

 Ploché švy nejsou nijak mimořádné, resp. jsou dnes standardem u většiny funkčního prádla. Jejich strukturou splynutou s látkou prádla poskytují pohodlí, nejsou cítit. Scutumwear má ploché švy, a zpracování trička vůbec, kvalitní. Na prádle jsem nenašel chyby obvyklé u levného prádla jako jsou špatně sešité, křívé, nebo nekvalitně ukončené švy.

 

 Kompresní a prodloužený střih, který zabraňuje vyhrnování jsem chválil již v úvodu a i v prvním testu. Ani testování pro fitness na tom nic nemění a přináší stejné stanovisko. U tohoto prádla to považuji za jednu z prvořadých předností. Posilování na rozdíl od běhu či turistiky ve většině případů využívá maximální rozsah pohybu. Rukávy, které jsou delší min. o 5cm než je běžné, se neshrnují a zakrývají zápěstí i při pohybech kde to bývá obvyklé jako např. tlak jednoruček na ramenní svaly. Současně na ruce díky kompresi drží a nesjíždějí ze zápěstí na dlaň. Stejně tak se tričko nevyhrnuje v pase při mrtvém tahu, veslování apod. Současně je třeba zdůraznit, že triko u krku (byť nemá výstřih a kopíruje krk) neškrtí i při polohách, kde by se to mohlo čekat.

 

 

 

 Princip rychleschnoucího materiálu spočívá v nemožnosti syntetického vlákna pojmout do sebe vlhkost (na rozdíl např. od bavlny). O to více je důležitá struktura této látky, aby byla schopna vlhko od těla pojmout mezi vlákna a dále dobře (a rychle) transportovat ven nebo do dalších vrstev oblečení. Nemůžeme říci, že by Scutum byl v tomto ohledu výrazně jiný než běžné funkční prádlo z kterým máme zkušenosti (nepočítaje samozřejmě levné neznačkové). Je ale fakt, že materiál trička Alex je hustě tkaný a transport vlhkosti je přitom stále vynikající. Po spocení na těle (či následném sušení) je tričko brzo suché.

 Výrobcem materiálu Polyamid Supplex je společnost Invista, která je producentem mimo jiné i dalších významných materiálů. Z těch známých to jsou např. Cordura, Lycra, Tactel nebo Coolmax (ten má také vynikající vlastnosti odvodu potu a schnutí). Níže naleznete porovnávací grafy klíčových vlastností s ostatními materiály.

Porovnávací graf vlastností tkaniny Supplex (hmotnost materiálu) s ostatními materiály jako je viskóza, bavlna, polyester, vlna nebo hedvábí. Hmotnost materiálů. Supplex je např.oproti bavlně o 24% lehčí.

Porovnávací graf vlastností tkaniny Supplex (měkost materiálu) s ostatními materiály jako je viskoza, bavlna, polyester, vlna nebo hedvábí.

Měkkost materiálů - jednotka ohybové tuhosti. Supplex má např.oproti nylonu dvojnásobně tenčí vlákno.

Porovnávací graf vlastností tkaniny Supplex (rychlost schnutí) s ostatními materiály jako je bavlna nebo vlna. 

Rychlost schnutí. Porovnání bavlny, vlny a Supplexu.


Závěr, obecné zhodnocení

 Během psaní testu a zpětného hodnocení jsme na triku hledali jeho negativa, aby hodnocení bylo vyvážené, nejednostranné ... ale triko Alex nám to pokazilo. Potěšilo nás po všech stránkách. Rovněž nebudu psát obvyklé závěrečné body kladů a záporů, protože bych se opakoval z předešlého článku. Tedy ve zkratce, že v první řadě nás na triku fascinuje kompresní, prodloužený střih a termoregulace. Příjemný, lehký a měkký materiál podobný přírodním. Pro fitness použití to nevadí, ale jak jsme zmínili, tak panely regulace tělesné teploty jsou při použití batohu z části zakryté. Nakonec bychom ale vytkli jednu drobnost a to, že triko nemá vysačku s uvedenou předepsanou údržbou (teplota praní, sušení apod.) a tyto informace má ve formě potisku na rubové straně zátylku. Po nějakém čase se informace ztratí - operou.

 

 Martina je potěšena střihem a designem trička. Dobře sedne, je konstruováno pro ženskou anatomii a je tak elegantní, vyzdvihuje ženské křivky a sluší. Současně vzhled podtrhuje účel použití živelného sportovního a funkčního nástroje. Přiléhavost trika nemusí sedět všem uživatelům, jelikož může zvýraznit nedostatky postavy. Je to individuální, ale triko bychom nezařadili do volnočasového šatníků a ani např. pro turistiku. Vnímáme ho jako oblečení pro aerobní aktivity, běh, fitness, posilovnu, military a další silové nebo výkonostní sporty.

10.2.2018 | Josef a Martina Doušovi Kamenní mužíci.cz

_____________________________________________________________________
Další testy v rubrice Vybavení:
TEST: Funkční triko Termovel | 
5.2.2017
TEST: Nůž Opinel Carbon | 4.3.2016
______________________________________________________________________ 

 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity