Články

5.7.2017 | Vybavení

TEST: Ponožky Bridgedale a Progress po 20 a 10 letech

V pořadí třetí test v rubrice Vybavení v kterém testujeme výhradně vybavení po několikaletém používání. Když jsem nedávno třídil prádlo a vyřazoval již špatné ponožky, tak mi nemohly nepadnout do oka 20 let staré Bridgedale a o jedno desetiletí mladší Progressy. Poznáte, které z nich byly k vyřazení ?

 

 Nyní se nebude jednat o plnohodnotný test. Už jen proto, že nevím o které ponožky se přesně jedná (název, řada, přesný rok výroby atd.) a ani netuším přesné složení, materiál. Ale porovnání a stav ponožek mi přijde zajímavý a rád se o to podělím.

 Intenzita používání byla u obou výrobců zhruba stejná. Bridgedale v trochu menší míře, ale na rozdíl od Progressů jsou používány o 10 let déle.

 

 Bridgedale. Ponožky jsem kupoval někdy kolem roku 1998. Dobře si pamatuji, že na první akci jsem je bral do Dolomit. Jedná se o ponožky pro trekking, pro třísezonní použití, trochu vyšší gramáže, ale ne příliš. Na chodidlech a místech se zvýšeným rizikem otlaků či rizikem většího opotřebení mají více materiálu a naopak pro lepší odvětrávání jsou pak zeslabené (síťovina) v oblasti nártu. Horní část nad kotníkem včetně zakončení - lemovky je rovněž slabší gramáže, opět ve stylu síťoviny s větším podílem elastiského materiálu. Neznám jejich složení, ale tipuji, že jsou z podstatné části z umělých vláken různého druhu s přídavkem bavlny. Není vyloučen ani přírodní materiál (merino, bambus), ale pokud ano, tak v malém poměru. Ve zmíněné době nebyly přírodní materiály ještě tolik využívané. Pořizovací cena byla kolem 400 Kč. Dnes obdobné ponožky stojí 400 - 600 Kč.

 Ponožky jsem zpočátku využíval zejména pro turistiku a později, cca od poloviny jejich životnosti, rovněž současně pro běžné nošení. Absolovovaly nespočet praní v automatické pračce. Ponožky jsou po 20 letech v opravdu dobré kondici. Používání a praní zanechalo na produktu zejména celkově zeslabený materiál a žmolkování. V oblasti achylovky na rozmezí dvou materiálů se začíná dělat díra (materiály se od sebe oddělují). To způsobilo zejména oblékání ponožek, kdy při natahování (tahaní za horní díl, lemovku) přes patu je tato oblast velmi namáhána. Zamezit lze tomu správným (opatrným) oblékáním. Tvar drží ponožky stále dobrý, nejsou příliš vytahané. Pružná lemovka drží stále tvar a obepíná nohu. Vytahaní a uvolnění je jen slabé. Pata a špička bez poškození a děr. Žmolkování a stáří dělá materiál uvnitř ponožky trochu hrubším, méně komfortním než zpočátku.

 

 

 

 

 Progress jsou na tom o poznání hůře, přestože jejich stav je až na děravou špičku také dobrý. Těchto ponožek vlastním více a vybral jsem vzorek, který je z nich zhruba ve středním stavu opotřebení. Pořízení někdy kolem roku 2008 a byly využívány téměř na vše. Od všedního nošení, jako součást domácího oblečení, tak i pro sport a outdoor. Použití četnější než Bridgedale, ale jak jsem uvedl, tak zase o 10 let  méně a střídal jsem několik párů těchto ponožek. Ohledně složení si nejsem opět jistý, ale rozhodně to budou v tomto případě jen umělé příze a bavlna. Špička, pata a chodidlo jsou opět, jako u Bridgedale, zesíleny a na nártu je slabší tkanina stylu síťoviny pro lepší odvětrání. Na rozdíl od Bridgedale mají horní část a lemovku ze silnějšího materiálu bez výraznější elasticity. Pořizovací cena ponožek byla kolem 150 - 200 Kč a současná cena obdobných ponožek je 200 - 250 Kč.

 Používání a praní ponožek mělo vliv zejména na celkové oslabení materiálu. Žmolkování není tak patrné jako u Bridgedale, ale hrubnost materiálu / zhoršený komfort je výraznější. Progress jsou více vytahené a méně drží tvar než Bridgedale, ale vzhledem ke stáří ponožek a pořizovací ceně to je ještě ucházející. Lemovka je více vytahaná a hůře drží tvar. Materiál v oblasti achylovky se také začíná lehce trhat a řídnout. Výrazný rozdíl je ale v řídnutí materiálu a trhání v oblasti paty a špičky. Na jedné ponožce je ve špičce již díra, na druhé výrazně zeslabený materiál stejně tak jako na patách. V těchto místech se díry brzy vytvoří. Na jedné ponožce je díra také u lemovky, ale ta mohla být způsobena i mechanicky bez ohledu na výdrž ponožek.

 

 

 

 

Závěr

Ponožky Bridgedale jsou bezesporu kvalitnější s delší životností. Výsledek je pro mne ujištěním, že se vyplatí investovat do kvalitnějších byť dražších věcí. Zajímavé ale zůstává porovnání výkonu a ceny. Obrazně řečeno lze říci, že jsou ponožky stejně kvalitní z pohledu "amortizace a tedy nákladu pořizovací ceny na jeden ušlý kilometr" :) Ovšem jasné je, že zatímco Progress z šatníku vyřazuji, Bridgedale budou ještě nějaký čas sloužit.

5.7.2017 | Josef Douša Kamenní mužíci.cz

_____________________________________________________________________
Další testy v rubrice Vybavení:
TEST: Funkční triko Termovel
 | 5.2.2017
TEST: Funkční triko Scutum Wear | 27.6.2016
TEST: Nůž Opinel Carbon 
| 4.3.2016

______________________________________________________________________ 
 
 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity