Články

13.11.2016 | Teasi

Test navigace Teasi (3) - recenze aktualizace TAHUNA

Na konci srpna jsme publikovali článek o nové verzi aktualizace pro navigace Teasi s pojmenováním Tahuna. Nyní Vám přinášíme naše zkušenosti. Jelikož jsme měli navigaci se starším softwarem a v PC nebyl nainstalovaný Teasi Tool, tak postupujeme od úplného začátku a pro Vás to může být i do určité míry návod na kompletní obsluhu navigace.

 

Zmíněný článek v anotaci se jmenuje Aktualizace TAHUNA je tady! a naleznete jej zde.

Celý postup je jednoduchý a to zejména díky servisu, který poskytuje české zastoupení Teasi prostřednictvím webu www.teasi.cz na kterém najdete vše potřebné. V sekci ke stažení naleznete kromě manuálů software pro Windows nebo MAC. Teasi tool má 82 MB a instalace je rychlá a celá v českém jazyce. Jako každý software, tak i Teasi Tool má své aktualizace (tedy jak počítačová verze nástroje pro správu navigace, tak i software pro navigace samotný) a při prvním spuštění po instalaci Vám program automaticky nabídne aktualizaci. Program mne však trochu zmátl, když po provedení aktualizace se začal znovu instalovat. Nicméně se jednalo evidentně o "instalaci" aktualizace po jejímž dokončení se program spustil již do svého prostředí a v PC byl (raději jsem zkontroloval) skutečně jen jednou.

Program po otevření má neaktivní veškeré funkce a vyžaduje připojení navigace. Program je při prvním spuštění narozdíl od instalačního procesu v angličtině, ale následně jde v jeho nastavení změnit na češtinu. Jeho prostřední je mírně nestandardní, ale ne nekomfortní. Je třeba si zvyknout, že potvrzení "OK" pro jednotlivé funkce je vyjádřeno ikonou "fajfky" (což jsem původně považoval za znaménko "dokončeno") a odmítnutí / storno dané funkce je logicky značeno křížkem, ale v zelené barvě jako ikona "fajfky". Funkce programu jsou bohaté a uživatelsky přívětivé. Není předmětem článku rozebírat jednotlivé funkce, které navíc naleznete na zmíněném oficiálním webu kde je rovněž rubrika návody včetně video návodu na používání software Teasi Tool.

Průběh aktualizace software a mapových podkladů do navigace pomocí programu Teasi Tool

V záhlaví programu se zobrazují upozornění na možné aktualizace a rovněž v případě, že software pozná starší verze v navigaci, nabídne aktualizaci rovnou vyskakovacím oknem po připojení navigace a to jak aktualizaci software, tak i mapových podkladů. Po potvrzení se spustí nahrání do navigace, ale nejprve Vás vyzve k výběru států pro které chcete nahrát mapy. V případě, že používáte navigaci jen v ČR, doporučujeme nahrát i sousední státy pro správnou funkci v pohraničí. Mapové podklady zabírají většinou více místa než nová verze software a aktualizace může trvat i několik desítek minut v závislosti na rychlosti připojení a počtu zvolených map (států).

Tímto máme hotovou část s programem a aktualizacemi a v navigaci máme novou verzi Tahuna ! Shrnutím musím říci, že software je i přes nestandardní (k zamyšlení nutící) ikony jednoduchý a lehce, rychle ovladatelný. Trochu mi chybělo, a ke zmíněnému zamyšlení ještě více evokovalo, že ikony pro potvrzení funkcí nemají nápovědu v podobě drobného vyskakovacím textu po najetí myší, jak bývá obvyklé.

Nová verze Tahuna, aktuálně vydání 4.0.0.9. nabízí tyto inovace:

◘ Nový design uživatelského prostředí
◘ Nová funkce „Nakresli a jeď“ v „Plánování trasy„
◘ Odkaz v hlavním menu na rychlé přepnutí uživatelského profilu
◘ Plný režim duch na všech Bluetooth zařízeních
◘ Aktualizivaná U2U logika plánování
◘ Kompetně přepracovaná správa bodů zájmu (POI)
◘ Celkové vylepšení a odstranění chyb

Nás zajímá zejména zmíněné „Nakresli a jeď“ jehož video návod naleznete zde.

Jedná se o funkci, která umožňuje plánování trasy pouhým kreslením prstem po mapě a navigace Vám pak na základě toho naplánuje nejvhodnější trasu. Předmětem článku není popis postupu, to plně vysvětluje video, ale otestování v praxi. Toto plánování trasy jsem vyzkoušel v lokalitě a na trase, kterou dobře znám. Snažil jsem se nakreslit trasu, kterou používám pro běhání, trasu DRŽKOVSKÝ BĚH 02 a otestovat, jak moc se navigace svým návrhem přiblíží požadované skutečnosti.

Vzorová trasa pro testování

První poznatek byl, že pro nakreslení co nejpřesnější trasy není vhodné kreslit prstem, ale používat jakýkoliv vhodný špičatý (ne ostrý) předmět např. tužku. Tou se kreslí pohodlně, hlavně přesně a displej plnohodnotně zvládá - jeho funkce je trochu jiná oproti dotykovým displejům (reaguje na stlačení).

Čím delší trasa, tím je potřeba větší oddálení mapy. Ta se pak stává pro zakreslení méně přehledná, méně detailní. Což je na druhou stranu vhodné pro otestování výsledku, jak si navigace poradí s vedením trasy a jak se přiblíží k mé trase, která je inspirací. Při štelování mapy (velikosti, zvolení potřebného výřezu) na displej navigace je třeba vzít v potaz, že po následném zadání funkce kreslení se "odsunou" veškeré ikony do boku, tím je mapa přístupnější než se původně zdá.

Mapový výřez pro plánování

Při špatném zakreslení lze neomezeněkrát a pohodlně, jedním tlačítkem, zakreslení zrušit a začít znovu. 

Zjistil jsem, že i při zmíněném velkém oddálení mapy je kreslení přesné a displej dobře reaguje. Výsledná  navigací navržená trasa, se chytí cest v mapě, které jsou skutečně nejblíže zakreslené čáře a zvolí nejkratší cestu. Toto hodnotím pozitivně, kreslení a reakce jsou přesné. Nepřišel jsem však na to, jak přimět navigaci, aby navrhla trasu přímo volným terénem bez ohledu na cesty v mapě (resp. po cestách, které existují, ale v mapě nejsou zakreslené jako u mé zkušební trasy) a co nejvíce se tak přiblížila vzorové trase. Pokud tato funkce existuje (budu ještě dále testovat), pak je nevhodně v ovládání umístěná (nalezitelná). Paradoxně se mi ale při zkušebním kreslení náhodné (nesmyslné) trasy, několikrát povedlo, že navigace navrhla výslednou trasu i mimo cesty volným terénem!

Průběh zakreslení trasy (vlevo) a její výsledek - vyhodnocení navigací (vpravo)

Výsledek tedy více jak z poloviny nekoresponduje se vzorovou běžeckou trasou. Pokud se navigace chytá skutečně jen cest zaznamenaných v  mapě, pak není na vině špatného výsledku navigace, ale mapové podklady OpenStreet. Ona totiž mnou testovaná běžecká trasa vedla z cca 50% po lesních cestách, které nejsou v mapových podkladech OpenStreet.

Výslednou trasu vytvořenou navigací a následně exportovanou pomocí souboru gpx na náš web naleznete zde a na obrázku níže.

 

Tímto tedy funkčnost navigace hodnotím pozitivně (je závislá na mapových podkladech). Nerad bych tím, ale shodil OpenStreet, jelikož jeho prinicip je trochu jiný než u běžných komerčních map (Shocart, Google). Obsah OpenStreet je totiž závislý na uživatelých, které mapu na základě svých zkušeností z terénu "tvoří". Jsou tedy lokality, kde bude plánování pomocí „Nakresli a jeď“ méně efektivní a naopak v hojně navštěvovaných lokalitách pak naopak velmi přesné. Je nutné ale také podotknout, že celé toto testování proběhlo pro turistiku. Cyklistika bude výrazně přesnější vzhledem k cestám po kterých se obvykle provozuje.

13.11.2016 | Josef Douša Kamenní mužíci.cz 

______________________________________________________________________

Další články v rubrice Teasi:
Soutěž Teasi – Vyber si svou cestu | 15.10.2016
Teasi roste !
 
| 5.9.2016
Aktualizace TAHUNA je tady!
 | 31.8.2016
______________________________________________________________________ 
 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 90.17km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička 2015

Běh, orientační běh
Délka: 93.30km
Obtížnost: Těžká

Tisícovky Železnorudska

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 21.67km
Obtížnost: Střední

Lovečná a Helmwald - tisícovky Šumavy

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.96km
Obtížnost: Střední

Rýchory

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 10.60km
Obtížnost: Střední

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity