Články

5.2.2017 | Vybavení

TEST: Funkční triko Termovel

Další článek ze seriálu v rubrice Vybavení v kterém testujeme výhradně vybavení po několikaletém používání. Jak dopadlo funkční tričko výrobce Termovel po 7 letech intenzivního používání včetně použití jako pracovní triko pro lesní práce ? Testy v tomto seriálu jsou zásadně nezávislé bez dohody s výrobcem.

 
Konkrétně se jedná o pánské triko Termovel COOL DLR s dlouhým rukávem. Tričko bylo zakoupeno v roce 2009 nebo 2010. Jedná se o starší model, který již nyní výrobce neprodukuje. Tričko je vyrobené z vlákna Coolmax. Ve zmíněných letech dělal Termovel celou řadu oblečení z Coolmaxu. Nyní stále tento materiál používá, ale v omezené míře (ne pro trika s dlouhým rukávem), převažuje nyní Modal, další polyesterové příze a Merino.
 
Výrobce v popisu produktu uváděl: Triko má anatomický tvar, příjemný omak, ploché švy. Určené na samostatné nošení nebo jako 1. vrstva. Díky výborné elasticitě a optimální jemnosti materiálu vyniká vysokým komfortem a pohodlím při nošení. Výrobky jsou použitelné celoročně na sportovní aktivity, běžné nošení a oddech, jako první vrstva v zimě, nebo jediná vrstva v létě. Složení : 48% coolmax / 48% micro polyester / 4% elastan. Tričko se vyrábí v barvách šedo - zelená nebo šedá - královská modrá.

Pánské funkční tričko Termovel Cool DLR s dlouhým rukávem, test termoprádla

 

Triko jsem používal zhruba v letech 2009 - 2013 na běžné nošení a outdoorové aktivity. V tomto období jsem nijak zvlášť nevnímal vlastnosti trička a materiálu, zásadně se projevilo (uvědomil jsem si) až během lesních prací. Nicméně mi na něm především vyhovoval dobře padnoucí střih, velikost a příjemné nošení. Bylo to ale spíše způsobeno tím, že převážně jsem jej používal právě na běžné nošení a na sport v menší míře. Také jsem v tomto období neměl takovou tendenci oblečení sledovat a testovat. Výstup z této doby je tedy strohý. Každopádně tričko po těchto 4 letech bylo v dobré kondici, drželo tvar, materiál nebyl nijak opotřebený či rozpáraný.
 

Termo tričko nejen pro práci v lese. Test funkčního prádla Termovel.

Od roku 2014 bylo tričko přeřazeno na práci do lesa. Na lesní práce šlo záměrně. Práce v lese byla převážně v pěstební činnosti, zejména v prořezávkách, kdy se s motorovou pilou prodíráte hustým nízkým porostem. To i v horkých letních dnech absolutně nedovoluje triko s krátkým rukávem kvůli škrábancům. Potřeboval jsem tedy lehké triko s dlouhým rukávem.

V první řadě mne na triku mile překvapila termoregulace. Vysoké teploty, triko s dlouhým rukávem, fyzicky náročná práce a odvod tepla a potu byl vynikající. Umožňuje to tenký materiál trička a příze Coolmax, která je dle tabulek jedna z nejrychleji schnoucích materiálů. Některé umělé příze jsou po spocení nepříjemné, kloužou po holém těle a zapáchají. Ani jedno jsem nezaznamenal, nošení bylo velmi komfortní. Co mne však nejvíce překvapilo byla výdrž (nezničitelnost) trička. Po třech letech v náročných podmínkách a práce v prořezávkách, kdy jsem nebral na triko ohledy, stále drží až na pár vytahných oček a malou dírku. Na začátku jsem dával triku tři měsíce do roztrhání, ale stále po třech letech slouží.

 


Uvedeným zacházením triko nejvíce utrpělo vytaháním materiálu. Již nedrží tvar jako dříve a jinak řečeno je možná o velikost větší. Zejména je vytahané do délky a rukávy jsou o dobrých 5cm delší. Mám totožné dvě trika s krátkým rukávem, které používám snad na vše, tedy kromě práce. Trika jsou stejně vytahaná. Na tomto povolení materiálu mělo tedy ve všech případech jistě také vliv praní. Trička absolvovaly možná stovky vyprání v automatické pračce. Tato "pružnost" materiálů má jistě do určité míry za následek výše zmíněnou odolnost prádla proti roztrhání, rozpárání apod. Svůj podíl úspěchu nese určitě také 4% obsah elastanu.
 

Funkční prádlo od firmy Termovel, nezávislý test a hodnocení. 

Test termoprádla od firmy Termovel, uživatelské recenze.

Triko je výrazně vytahané, zejména rukávy a do délky.

Vytahané termo prádlo, rady pro údržbu, zkušenosti.

Prodloužený zadní díl. Nejprve jsem přemýšlel, zda zadní díl je skutečně z výroby nebo se jedná také o výsledek vytahání.

Detail rukávu v testování coolmax prádla.

 

Coolmax, detail materiálu v testu, po intenzivním používání.

Detail materiálu rukávu, který zažil výrazně nešetrné zacházení.

Závěr 

Funkční tričko Termovel velice mile překvapilo svojí kvalitou a nezničitelností. Stalo se mým neodlučitelným společníkem při lesních pracích a doufám, že ještě dlouhý čas bude sloužit. Vynikající odvod vlhka a rychlé schnutí. Příjemný a pohodlný materiál a střih. Materiál má tendenci se po čase vytahovat, zejména po intenzivním používání a praní.

Triko absolvovalo také ultratrail Hostýnská osma viz. obrázek v článku Hostýnská osma 2013.

Rady pro údržbu a používání

Nenapadají mne konkrétní rady, metody, které bych při používání a údržbě trika musel používat. Spíše obecně, vzhledem k tendenci materiálu se vytahovat, doporučuji šetrné praní dle pokynů výrobce na předepsané teploty, nepoužívat aviváž. Vyvarovat se zbytečně častému praní a také stahování (zkracování) rukávů a svlékání trika přes hlavu taháním za krční část.

5.2.2017 | Josef Douša Kamenní mužíci.cz 

______________________________________________________________________
 
Další testy v rubrice Vybavení:

______________________________________________________________________ 

 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

7.8.2017

Opět jsme sponzory Hostýnské osmy

Již třetím ročníkem zajišťujeme účastníkům mapu závodu. Finančně a organizačně se podílíme na její realizaci. Letos se koná již 6.ročník INOV-8 Hostýnské osmy – turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů na 65 km s cca převýšením 3.000m

Více aktualit »


Nejnovější trasy

kahurangi park

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 49.96km
Obtížnost: Střední

Přírodním parkem Melechov

Běh, orientační běh
Délka: 10.66km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Červenice

Běh, orientační běh
Délka: 10.62km
Obtížnost: Střední

Velká Fatra, Ostrá

Pěší turistika, trekking
Délka: 15.94km
Obtížnost: Lehká

Traunstein

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.53km
Obtížnost: Těžká

Okolo Kopaniny

Běh, orientační běh
Délka: 13.30km
Obtížnost: Lehká

INOV-8 Hostýnská osma 2017

Běh, orientační běh
Délka: 66.21km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity