Články

31.3.2015 | Vybavení

TEST: Binokulární dalekohled Omegon Hunter 8x56

Dalekohled vhodný zejména pro myslivost, ale s oblibou je používán i v turistice. Disponuje 56mm objektivem s 8 násobným přiblížením. Omegon Hunter má antireflexní vrstvu FMC, voděodolnost do každého počasí, plněný dusíkem a je nárazuvzdorný. Dalekohled jsme testovali v celém spektru použitelnosti za různých meteorologických podmínek. Kromě optických vlastností jsme se také zaměřili na kvalitu zpracování a vlastnosti.

 

 

DALEKOHLED OMEGON HUNTER 8X56
VÝROBCE O DALEKOHLEDU UVÁDÍ, PARAMETRY

Dalekohled Omegon Hunter 8x56 je považován za ideální dalekohled pro myslivce, oblibu si našel i u přírodovědců a astronomů. Povrchová úprava čoček FMC - Phase coating zajišťuje vysokou ostrost a světelnost. 

56mm velké objektivy sbírají 64 krát více světla než je možné zachytit volným okem, objektivy tvoří extrémně čisté záběry, s maximální kvalitou jakou jsou schopny takového průměry vytvořit. Tento model je také ideální pro použití za soumraku a špatných světelných podmínek. S 8 násobným zvětšením i pohyblivé objekty snadno udržujete v centru zorného pole. 

Zorné pole je je neobvykle velké, s vynikající kvalitou obrazu až ke okraji zorného pole. Kvalitní antireflexní vrstvy zabraňují nežádoucím odrazům a zvyšují kontrast. 

Omegon Hunter 8x56 pohodlně sedne do ruky, je pevné konstrukce, odolný vůči nárazům. Nečas nebo déšť Vás nechají klidným, protože je vodotěsný a plněný dusíkem.

Zvětšení e 8x
Průměr objektivu 56mm 
Zorný úhel 6,6 °
Zorné pole v 1000m 107m
Minimální ostřicí vzdálenost 4m
Relativní světelnost 49
Optický výstup 7mm
Sklo hranolu BaK-4
Úprava čoček FMC
Stativový závit ne
Délka 170mm
Šířka 150mm
Výška 75mm
Hmotnost 1055g
   
Záruka 36 měsíců 
Doporučená cena 8.133 Kč

 

Oficiální web výrobce podrobněji uvádí vhodnost použití 

Myslivost, lov velmi dobré
Astronomie střední
Pěší turistika střední
Pozorování ptáků střední
Cestování  střední
Sport střední
Jachting, námořní plavba nevhodné
Divadlo nevhodné

_______________________________________________________________________

NÁŠ POPIS VÝROBKU VČETNĚ ZHODNOCENÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ, FUNKČNOSTI

Tělo, konstrukce dalekohledu

Dalekohled je celý vyroben z plastu včetně pohyblivých částí (střední osa a zaostřovací kroužek). Všechny povrchové části jsou potaženy gumou, tedy celé tělo, oba okuláry i zaostřovací kroužek. Použitý plast, konstrukce a povrchová gumová úprava dostatečně zvyšují odolnost dalekohledu. Jelikož jsem neměl více vzorků výrobku, nemohl jsem hranici nárazuvzdornosti otestovat :-) Ale je evidentní, že nárazuvzdornost uváděná výrobcem bude skutečně vysoká. Uvedená povrchová úprava rovněž zvyšuje komfort uchopení a manipulace s dalekohledem.

Rozměry dalekohledu nešly výrobcem příliš ovlinit, jelikož vycházejí z použité optiky. Dalekohled je celkem robustní a díky použití skleněné optiky také těžký (1kg). Tím je méně vhodný např. pro více denní expedice a náročné tůry, kde uživateli záleží na hmotnosti a rozměrech sbaleného vybavení. Výjimku může tvořit jen taková expedice, jejíž cílem je především využití dalekohledu potřebné kvality. Snížení hmotnosti a rozměrů však nejsou u tohoto typu účelem. Prioritu tvoří zejména kvalita a rozsah obrazu.

Ovládání dalekohledu

Přestože je dalekohled robustnější konstrukce, tak má optimální tvar, který dobře padle do rukou a současně se ze stejné polohy rukou dobře ovládá sklápění objektivů a jedním prstem otáčí zaostřovacím kroužkem. Zaostřovací kroužek má plynulé a hladké ovládání.

Okuláry jsou výsuvné pootáčením proti směru hodinových ručiček. Po 90° dosáhnou maximální polohy 1,5 cm vysunutí. Vysunutím okulárů uživatel zvětšuje vzdálenost mezi okem a čočkou a naopak. Díky této funkci je možné dalekohled používat i s dioptrickými brýlemi. Přesněji. Při použití brýlí se nechají okuláry zasunuté, bez brýlí je nutné je vysunout. Pro optimální zachycení plnohodnotného obrazu je totiž nutné mít oko cca 1,5 cm od čočky.

Dalekohled jsem měl možnost vyzkoušet jak za slunečného počasí, tak i za nepříznivého, vyloženě aprílového počasí (déšť, sníh a vítr střídaný se sluncem při 2 °C a vlhkosti 100%). V uvedených podmínkách vysoké vlhkosti a deště nedocházelo k vnitřnímu orosení dalekohledu, způsobené obvykle průnikem vzduchu a vlhkosti do optické soustavy. K orosení nedochází díky vodotěsnosti dalekohledu a dusíkové výplni. Dokonce i při následném vstupu do teplé místnosti měly čočky dalekohledu menší tendenci se mlžit na venkovní straně narozdíl od objektivu fotoaparátu. Povrchová úprava umožňuje snadné očistění a osušení.

Optika, kvalita obrazu

O složení optiky výrobce nic bližšího nezmiňuje a dalekohled jsem nerozebíral :-) Každopádně uvádí použití skla hranolu BaK-4. Jedná se o kvalitní korunové sklo s přísadami barya, které je používáno pro kvalitnější a dražší dalekohledy. BaK-4 má minimální rozptyl a ztráty i v okrajích hranolů a tím má jasný a ostrý obraz v celém zorném poli narozdíl od levnějšího hranolu BK7 (větší rozptyl a ztráty v okrajích, takže výsledný obraz není tak jasný).

Větší hmotnost a rozměry jsem již uváděl. Je však nutno podotknout, že díky použití střechových hranolů - tzv. "roof", tedy okulár a objektiv v jedné ose, je dalekohled menší a lehčí, než kdyby byl použit systém "zalomených" tubusů tedy tzv. porro hranoly. Obecně platí, že porro hranoly zabezpečují vyšší kvalitu obrazu a větší světelnou účinnost. Díky použití kvalitní optiky, dielektrických a fázových vrstev dosahuje dalekohled srovnatelných kvalit s dalekohledy s porro hranoly. Jde tedy říci, že dalekohled má i přes svou vysokou optickou kvalitu, nízkou hmotnost a rozměry.

Čočky mají antireflexní úpravu FMC (fully multi coating). Ta zabraňuje nežádoucím odrazům světla a současně se díky tomu zvětšuje světelnost (světlo se neodráží, ale prochází).

U dalekohledu mne překvapila vysoká ostrost obrazu. O to více mne zaujala, jelikož mám oční vadu, nosím brýle a tak ostrý obraz jsem bez přehánění ještě neviděl. Tuto kvalitu umožňuje vyšší 56 mm průměr objektivů, které sbírají 64 krát více světla než je možné zachytit volným okem. Dalekohled díky tomu rovněž za menšího světla (stmívání, soumrak) zpostředkuje stále čistý a světlý obraz než oko ve skutečnosti vnímá. Pozorování za menšího světla jsem rovněž testoval. Dalekohledem jsem pozoroval jednak vnitřní prostor vzdáleného lesa (tedy přirozeně méně světla) během dnem, ale také použil dalekohled během večerního stmívání. Světlejší a kvalitní obraz za šera tedy mohu potvrdit.

Zda je 8 násobné zvětšení dostačující musí posoudit každý uživatel sám, tedy zda zvětšení vyhovuje účelům pro které dalekohled používá. Stejně tak absence zoomu. Obecně lze však říci, že vyšší zvětšení má za následek menší zorné pole a pohyblivé objekty se hůře v zorném poli udržují. Rovněž zoom vyžaduje více optiky a tím dochází ke ztrátám (snížení kvality obrazu) a dalekohled je těžší.

Příslušenství dalekohledu

K dalekohledu výrobce dodává: brašnu, hadřík, pro pouzdro jednoduchý řemínek přes rameno a pro dalekohled polstrovaný řemínek na krk. Dále gumový kryt okulárů a gumové krytky objektivů.

Pouzdro je z pevného materiálu držící tvar, tedy dalekohled je v něm bezpečně chráněn při venkovním tlaku na pouzdro. Uvnitř se nachází síťovaná kapsa na řemínky, hadřík a případně další věci. Víko pouzdra drží na gumových pantech spojených suchým zipem. Pouzdro jde tak otevřít buď o 90° nebo po rozlepení suchých zipů úplně o 180°. Oproti obrázku výrobce není pouzdro z koženky, ale je celé polyesterové. Na vrcholu pozdra je malé poutko pro uchopení a současně slouží pro upnutí dodaného řemínku. Na pouzdře postrádám poutka pro upnutí na batoh apod.

Gumové krytky okulárů a objektivů jsou funkční a praktické. Nejprve jsem k nim měl nedůvěru. Zejména krytkám objektivů, které jsou na nich navlečené kroužkem a při sejmutí z objektivů na kroužkách vysí, jsem nedůvěřoval, jelikož jsem se bál, že budou překážet v zorném poli. Při několika záměrných pokusech jsem je však nedostal do polohy v které by překážely. Jednu spojenou krytku okulárů lze navléknout na řemínek dalekohledu, takže při sejmutí se neztratí a není ji třeba, stejně jako kdytky objektivů, hlídat.

Co u dalekohledu postrádám je hodnotnější návod, jelikož ten dodaný výrobcem je jen na pár řádků. Na oboustrannou A4 se vejde návod v šesti jazycích. U osmitisícového dalekohledu bych čekal obsáhlejší návod s nějakou přidanou hodnotu jako například články, typy na údržbu a čistění, obecný průvodce optikou, rady a příklady z praxe atd. atd.

 

Pro test jsme využili také nepříznivé aprílové počasí.
5cm mokrého sněhu, déšť, 2 °C, vlhkost 100%, rychlost větru 4.0 m/s

Příležitost pozorovat dalekohledem začínající jaro byla také.

Okuláry jsou výsuvné pootáčením proti směru hodinových ručiček.


Krytku okulárů má okna na řemínek dalekohledu.

Gumové krytky objektivů nepřekáží v zorném poli.

Gumové krytky okulárů a objektivů jsou funkční a praktické. 

Obal a příslušenství dalekohledu.

Závěr 

Při prvním ohledání a vyzkoušení jsem pozoroval větší množství nedostatků, které se nakonec ukázaly jako liché a ztížily tak psaní testu, jelikož absencí negativních výsledků by článek mohl budit pocit reklamy objednané výrobcem. Každopádně z dalekohledu mám velmi dobrý pocit. V první řadě překvapila vysoká kvalita obrazu, velikost zorného pole a světlost při použití za šera. Cenově Omegon Hunter 8x56 spadá do střední třídy, ale kvalitou bych jej řadil do třídy vyšší. Poměr výkon cena tedy hodnotím kladně.

Co se nám na dalekohledu líbilo:

◘ vysoká kvalita obrazu
◘ velikost zorného pole a světlost při použití za šera
◘ nepromokavost, použití do jakéhokoliv počasí

Co bychom dalekohledu vytkli: 

◘ chudý návod bez přidané hodnoty informací a článků

Dalekohled Omegon Hunter 8x56 nám k testování zapůjčil internetový obchod www.idalekohledy.cz
 

31.3.2015 | Josef Douša Kamenní mužíci.cz

 

______________________________________________________________________
 
Další testy v rubrice Vybavení:
 ______________________________________________________________________ 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity