Články

14.12.2014 | Monitoring: outdoorová média

Polárník Miroslav Jakeš po šedesátce dobývá severní pól (OUTDOORTIPY)

Někdo si stěžuje už ve čtyřiceti, že ho všude píchá a bolí, někdo si nepřipouští přibývající léta ani po šedesátce. Takovým příkladem je nejslavnější český polárník Miroslav Jakeš (63), který žije odkazem Rolanda Amundsena a snaží se poodhalit tajemství tohoto norského průkopníka expedic za polární kruh. Jak se zdá, nebrání mu v tom ani věk, ani mnohá zranění, která během cest prodělal. Jak to dělá?

 

OUTDOORTIPY.CZ

To je čipera: polárník Miroslav Jakeš i po šedesátce dobývá severní pól , Grónsko nebo Špicberky. A jeho recept? Enzymoterapie a česnek!   

„Speciální cvičení neprovádím, posilovny ani jiná sportovní střediska nenavštěvuji. Na svých pěších a lyžařských výpravách se nachodím tolik, že jsem rád, že si doma odpočinu. Rád se otužuji, minimálně každé ráno se sprchuji studenou vodou. Občas se ráno proběhnu, jezdím na kole a také pracuji na chalupě, takže pohybu mám dost,“ líčí svůj recept na elixír života Miroslav Jakeš.

Myslet si ale, že po nějaké „zázračné pilulce“ nesáhne polárník ani v dobách nejtěžších, by byl omyl. „Již několikrát mi na cestách pomohl Wobenzym, zejména po úrazech nohy. Naposledy v loni kdy jsem na Špicberkách narazil skútrem na velký kámen. Odnesla to pravá noha. I když jsem si ji nezlomil, byla noha silně pohmožděna a odřená. Zvláště kolem kolena mi popraskaly vazy. Bolest velká, nemohl jsem chodit. Vypadalo to na dlouhé léčení, ale na to jsem neměl čas. Za několik dní jsem musel provádět české lyžaře na Špicberkách a pak jít s britskou skupinou na Severní pól. Nešel jsem ani do nemocnice, kde bych dostal asi sádru. Jediné co jsem mohl udělat, že jsem začal brát 15 pilulek tohoto oranžového zázraku 3x denně. První dny jsem ještě vlekl zraněnou nohu na lyži, ale s každým dnem se stav zlepšoval. Jinak si už na každou výpravu beru Wobenzyn a preventivně jej používám během cesty,“ vzpomíná na krušné chvilky Miroslav Jakeš.

Nejbližší výprava ho nyní čeká do Norska na náhorní planinu Hartangervidda, kde by chtěl jít na lyžích ve stopách norského polárníka Rolanda Amundsena, který tam v roce 1896 málem zahynul. „Kolem jeho cesty je spousta nejasností, které bych chtěl odhalit,“ popisuje cíle své cesty Jakeš. Potom pokračuje na Aljašku, kde plánuje projít část trasy známého závodu Iditarod  vedoucího z Angorache do None. „Jako každý rok podnikneme také lyžařské výpravy na Špicberkách a severním pólu. Na Špicberkách mi schází ještě jedna velká výprava a to sám dojít na nejjižnější cíp Špicberk tam a zpět,“ popisuje své nejbližší plány Miroslav Jakeš.

... čtěte více zde

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 90.17km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička 2015

Běh, orientační běh
Délka: 93.30km
Obtížnost: Těžká

Tisícovky Železnorudska

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 21.67km
Obtížnost: Střední

Lovečná a Helmwald - tisícovky Šumavy

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.96km
Obtížnost: Střední

Rýchory

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 10.60km
Obtížnost: Střední

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity