Články

1.1.2015 | Reportáže

Na ferraty ve Štýrsku

Na ferraty ve Štýrsku, zeleném srdci Rakouska, jsme měli políčeno už dlouho. Časopis Lidé&Hory označil řadu místních zajištěných cest za ferratové perly a tak jsme se vydali tuto prémiovou oblast severních vápencových Alpy prozkoumat na vlastní kůži.

 

 Autem z Brna vyrážíme kolem osmé ráno a po dálnici přes St. Pölten jsme za necelé čtyři hodiny v lyžařském areálu Hochkar. Ten v létě více méně zeje prázdnotou. Pro oživení zde ale vznikla skvělá zajištěná cesta Heli – Kraft – Klettersteig (C/D), která určitě stojí za přejití.

Super dlouhý traverz vás nedovede k žádnému vrcholu, zato vás ale čeká nápaditá cesta a skvělá rozcvička. Pokud patříte ke zkušenějším, užijete si kreativitu, kterou místní tvůrci vyvinuli, především v první části. Pro začátečníky je o kousek dál připraven druhý nástup, ochuzen o obtížnější úvodní pasáže.

Ferrata nepřekonává takřka žádné převýšení, není fyzicky náročná a my si tak mohli užívat skvělá panoramata. Cestu zpestřují dva lanové mosty, malá ochutnávka na další ferraty ve Štýrsku.

Z parkoviště jsme byli u nástupu za necelých 30 minut. Po ferratě se vracíme směrem zpět k parkovišti, takže od vrcholového kříže jsme na parkovišti za 15 minut. Dohromady asi 2 hodiny příjemného lezení se vším všudy.

 

 

 

 Vesele debužírujeme v autě, zatím co nás GPS vede k druhému a poslednímu cíly prvního dne. Alpin-park v Johnsbachu. Po krátkém přejezdu zastavujeme hned za skalním průjezdem na parkovišti u řeky, nad kterou nás vítá další zajištěný most.

Místním horským průvodcům patří pochvala, protože skalní hřiště nabízí nespočet vyžití. Lanový most, tři přejezdy na klatce, lezení v převisu, slaňování… máme co dělat, abychom si vše vyzkoušeli :-)

Začínáme po lanovém žebříku a stoupáme k lanovému mostu. Chyba lávky, k mostu cesta nevede a chcete-li si ho přejít, musíte se slanit. U nástupní plošiny je připraven vrcholový jistící kruh, pod kterým je znatelně vidět pohodlné místečko pro přistání.

Po hřebeni vede nejjednodušší zajištěná cesta obtížnosti B. To ale není nic pro nás a po pár metrech stojíme pod převisem, jenž je osázen velkými ocelovými kruhy. Na silové pasáži zakončené lanovým žebříkem si zafuní i ti nejzdatnější z nás. 

Pokud vlastníte klatku, můžete si jako my užít dva přejezdy nad propastí. Adrenalinový zážitek, který stojí za to. Okruh pro radost zakončujeme slaňováním na tři délky a za tmy dorážíme do kempu Wiberlauf.

 

 

 

 Druhý den se naše parta rozděluje. Na parkovišti u jezera Leopoldsteiner čeká první půlku výzva. Zajištěná cesta císaře Františka Josefa (D). Já s Terezkou míříme na lehčí a hlavně kratší Eisenerz klettersteig (C/D).

Ono se řekne lehčí a kratší. Nekonečný nástup vás nutí přemýšlet, jestli ta dřina vlastně stojí za to. Stojí. Jakmile překonáte 700 metrů dlouhý výstup k lanu, čeká vás skvělá zajištěná cesta plná horolezeckých zážitků. 

Z vrcholu Pfaffenstein (1865 m) jsme si užili luxusní odpolední výhledy. Panorama okořeněné místním lomem, pohled od údolí na městečko Eisenerz, zpět směrem na zdolaný Hochkar, zamávat na protější kopec týmu a honem dolu, než padne tma.

Od vrcholu se dá pokračovat po červené značce, která vás povede kolem kopce a dovede zpět k parkovišti. V této podobě se jedná o hezký celodenní výlet.

Při sestupu pozor na odbočku k jezeru Leopoldsteiner, pokud by vás lákalo prodloužit si cestu na druhou stranu. Tato cesta byla před několika lety stržena lavinou.

 

 

 Kaiser Franz Joseph – klettersteig je skutečná perla via ferrata. Patnácti minutový nástup vás přivede k ocelovému lanu, se kterým šplháte dalších 800 metrů po skále. Díky tomu patří ferrata mezi nejdelší na světě. Úvodní pasáž je velmi obtížná, možná proto, aby odradila ty, jež nemají na této cestě co pohledávat.

S vystoupanými metry se nám otevírá nádherný pohled na jezero. Za pěkného počasí si užijete krásná panoramata, ale kvůli orientaci stěny také nekonečné horko. Takže dostatek vody s sebou. Cesta je hojně vyhledávaná a navštěvovaná, takže není výjimkou, že nezařadíte do špalíru ferratových nadšenců před vámi.

V závěru cesty je možné opět vstoupit na lanový most. Ten vede jen na konec skály a musíte po něm zpět, ale i tak je navštěvován pro perfektní fotky do údolí.

Ani sestup zpět k parkovišti není žádný med. Po úzké sestupové pěšině musíte být stále ve střehu, aby vaše kroky neskončili v prudkém svahu, který vás obklopuje. Celkem počítejte alespoň se sedmi hodinami na nohou.

 

 

 

 Poslední den nás čekal, z mého pohledu, výstup nejkrásnější. Počasí nám přálo a my kousek za Eisenerzem vyráželi k ferratě vedoucí na vrchol Kaiserchild (2085 m). Hodinový nástup patří opět k těm výživnějším, odměna ale nebyla nikdy sladší. Zkrátka když chcete k horám, musíte šlapat.

Kaiserchild klettersteig (D/E) je znám především díky svému 40 metrů dlouhému Nepálskému mostu. Ten zakončuje plejádu obtížných úseků, po kterých se k mostu musíte dostat. Náročné traverzy, zúžené spáry, obcházení skalních bloků jen na otěr. Zkrátka, užijete si spoustu lezeckých zážitků.

Výhledy, jako finální odměna za předchozí strach a dřinu, jsou ale dechberoucí. Ennstalské Alpy a celé Štýrsko jako na dlani. 

 

 

 

 

 Celá oblast nabízí mnohem více vyžití. V srdci národního parku Gesäuse dřímá nejvyšší hora Ennstalských alp Hochtor (2369 m). Štýrsko láká vodáky na řeku Salzu, v zimě zase přitahuje pozornost lyžařů a skialpinistů.  Náš ferratový víkend ve Štýrsku ale končí. Pokud si chcete užít skvělé výstupy po zajištěných cestách, můžeme oblast maximálně doporučit.

autor: Jan Kodl, LaViva travel« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

7.8.2017

Opět jsme sponzory Hostýnské osmy

Již třetím ročníkem zajišťujeme účastníkům mapu závodu. Finančně a organizačně se podílíme na její realizaci. Letos se koná již 6.ročník INOV-8 Hostýnské osmy – turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů na 65 km s cca převýšením 3.000m

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Přírodním parkem Melechov

Běh, orientační běh
Délka: 10.66km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Červenice

Běh, orientační běh
Délka: 10.62km
Obtížnost: Střední

Velká Fatra, Ostrá

Pěší turistika, trekking
Délka: 15.94km
Obtížnost: Lehká

Traunstein

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.53km
Obtížnost: Těžká

Okolo Kopaniny

Běh, orientační běh
Délka: 13.30km
Obtížnost: Lehká

INOV-8 Hostýnská osma 2017

Běh, orientační běh
Délka: 66.21km
Obtížnost: Těžká

Velká Fatra, Ostrá

Pěší turistika, trekking
Délka: 15.94km
Obtížnost: Lehká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity