Články

8.12.2015 | Monitoring: outdoorová média

Mont Blanc se scvrknul (PRIRODA.CZ)

Nejvyšší hora v Alpách snížila svou výšku. Nejedná se přitom jen o nějaké milimetry, ale dokonce o 1,3 metru, což je dost. Přičemž tato změna proběhla během pouho pouhých posledních dvou let. Nyní dosahuje výšky 4 808,73 metrů nad mořem.

 

Poslední oficiální měření proběhlo před dvěma lety

To ukázalo, že tato hora měří 4 810,02 metru. Na začátku září letošního roku provedl tým geovědců další měření a došli k překvapivým závěrům. Mont Blanc snížil svou výšku. Takovéto poklesy ovšem nejsou zas až tak ničím neobvyklým. Každá hora se pohybuje, její výška se pak každoročně mění, jak potvrzuje účastník této expedice Vincent Gaillard. Díky vnějším povětrnostním podmínkám i vnitřním geologickým pochodům se výška většiny hor v průběhu let snižuje, a to hlavně díky erozi.

______________________________________________________________________

Poznámka redakce Kamenných mužíků

Hora podle expertních měření dosahuje skutečné výšky 4792 m. Vrchol Mont Blancu pokrývá ledovec o proměnné tloušťce 14 –23 m. Jak se dále v článku na Příroda.cz dočtete, tak vliv na změnu výšky nemá oteplování planety. Geologické příčiny a eroze mají vliv na skutečnou výšku hory, tak i na ledový příkrov.

______________________________________________________________________

8.12.2015 | celý článek najdete na Priroda.cz

 
 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 90.17km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička 2015

Běh, orientační běh
Délka: 93.30km
Obtížnost: Těžká

Tisícovky Železnorudska

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 21.67km
Obtížnost: Střední

Lovečná a Helmwald - tisícovky Šumavy

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.96km
Obtížnost: Střední

Rýchory

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 10.60km
Obtížnost: Střední

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity