Články

6.7.2017 | Vybavení

Lezení na stěny. Jak začít zdolávat výšky? (PR)

Dnes už spíše považováno za sportovní kratochvíli, v dřívějších dobách za umění. Horolezectví už je dávno sportem, jako každý jiný, i když jen pro povahy netrpící závratí. U tohoto sportu je dobré mít silné ruce a nohy a to, ať už lezete na lehké skalce, nebo jste zkušení mazáci v horách. Pro začátečníky přinášíme pár základních věcí a potřebných informací.

 

Nejdůležitějším prvkem je samozřejmě vybavení a výstroj, která zaručí jistotu a bezpečnost během případného pádu. Začneme od hlavy.

Helma

Speciálně navržená, aby zabránila úrazům hlavy, je nezbytnost. Dá se sehnat ve specializovaných obchodech a její cena se pohybuje od 600 do 1 200 Kč za kus. Počítejte s tím, že v tomhle oboru je lépe koukat na specializované obchody a eshopy, protože každá značka nemusí být kvalitní.

Sedák 

Buď je dělaný jen sedací úvazek (bederní pás a nohavičky), nebo je i celotělová varianta. Za sebe mohu doporučit klasický sedací úvaz. Nemáte toho tolik na těle a svůj účel plní. Zapíná se kolem pasu a utahuje podél stehen. Na přední straně je očko, kam se upíná jistící lano. Cena se zde pohybuje od 800 do 1500 Kč. U celotělových je to podobné, jen máte navíc popruhy na ramenou a úchyt na lano je více k hrudníku, u některých variant přídavné oko na zádech. Tam je cena o něco vyšší, cca. od 1000 do 2000 Kč. Mohu doporučit eshop Lanex, který se zaměřuje na lana a příslušenství pro horolezectví.

Horolezecká obuv, tzv. lezačky 

Boty s velmi přilnavou podrážkou, ohebnou klenbou a tvrdou špičkou. Zde se ceny hodně různí. Od 900 do 2500 Kč, samozřejmě záleží na značce a typu. 

Pokud víte, že se lezení budete věnovat dlouhodobě, doporučuji si pořídit sáček na magnézium. Připevní se k sedáku nebo na samostatný pásek kolem pasu a když vám kloužou ruce a kamarád vás jistí, můžete si křídou potřít ruce, aby tolik neklouzali. Samozřejmě nemluvíme o křídě na tabuli, ale o magnéziu, které například používají gymnasté, aby jim na hrazdě nepodjeli ruce. 

Část snímku z úspěšné image kampaně výrobce Lanex (obchodní značka lan Tendon), kterou spustil pro víc než 50 zemí světa. Koncept i slogan Tied to be free připravila reklamní agentura Rust. Nafotil Robert Houzar.

Lana a karabiny 

Horolezecké lano musí být dostatečně pevné. Vyrábí se převážně z polyamidu. Každé z lan je testováno kvůli jištění. Pokud vám totiž podklouzne noha, váš horolezecký partner vás zajistí v jistící pomůcce. Jistících pomůcek je několik typů, kde partner povoluje lano jak postupujete po stěně a lano se tak posouvá jistíkem. V případě pádu se pak lano v jistící pomůcce zabrzdí za pomoci silného tření. Díky tomu máte čas se vzpamatovat a pokračovat ve výstupu. Každé z lan se dokáže napnout až o 40% své délky (z důvodu pohlcení dynamiky pádu a zabezpečení plynulého a bezpečného "zhoupnutí") a jsou testované na pevnost, takže přetrhnutí rozhodně nehrozí. V případě lezeckých stěn však vlastní lano nepotřebujete. Ty už jsou přichyceny na stěnách, nebo pokud půjdete na nevyznačené trasy, lano se dá zapůjčit. Karabiny jsou také součástí lezeckých center, ale i tak si o nich něco povíme. Jsou převážně duralové a typy jsou různé. Ať už se šroubovací pojistkou, s vnitřním nebo vnějším zavíráním, oválné nebo takzvané D karabiny. Je jich široká škála, a pokud už pomýšlíte na kompletní vybavení, poraďte se s odborníky, které budou nejvhodnější.

5.7.2017 | reklamní článek (PR)

_____________________________________________________________________
Další články v rubrice Vybavení:
TEST: Scutum Wear podruhé, dámské triko dl.rukáv | 5.7.2017
TEST: Funkční triko Termovel
 | 5.2.2017
TEST: Funkční triko Scutum Wear | 27.6.2016
______________________________________________________________________
 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

7.8.2017

Opět jsme sponzory Hostýnské osmy

Již třetím ročníkem zajišťujeme účastníkům mapu závodu. Finančně a organizačně se podílíme na její realizaci. Letos se koná již 6.ročník INOV-8 Hostýnské osmy – turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů na 65 km s cca převýšením 3.000m

Více aktualit »


Nejnovější trasy

kahurangi park

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 49.96km
Obtížnost: Střední

Přírodním parkem Melechov

Běh, orientační běh
Délka: 10.66km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Červenice

Běh, orientační běh
Délka: 10.62km
Obtížnost: Střední

Velká Fatra, Ostrá

Pěší turistika, trekking
Délka: 15.94km
Obtížnost: Lehká

Traunstein

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.53km
Obtížnost: Těžká

Okolo Kopaniny

Běh, orientační běh
Délka: 13.30km
Obtížnost: Lehká

INOV-8 Hostýnská osma 2017

Běh, orientační běh
Délka: 66.21km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity