Články

6.7.2017 | Vybavení

Lezení na stěny. Jak začít zdolávat výšky? (PR)

Dnes už spíše považováno za sportovní kratochvíli, v dřívějších dobách za umění. Horolezectví už je dávno sportem, jako každý jiný, i když jen pro povahy netrpící závratí. U tohoto sportu je dobré mít silné ruce a nohy a to, ať už lezete na lehké skalce, nebo jste zkušení mazáci v horách. Pro začátečníky přinášíme pár základních věcí a potřebných informací.

 

Nejdůležitějším prvkem je samozřejmě vybavení a výstroj, která zaručí jistotu a bezpečnost během případného pádu. Začneme od hlavy.

Helma

Speciálně navržená, aby zabránila úrazům hlavy, je nezbytnost. Dá se sehnat ve specializovaných obchodech a její cena se pohybuje od 600 do 1 200 Kč za kus. Počítejte s tím, že v tomhle oboru je lépe koukat na specializované obchody a eshopy, protože každá značka nemusí být kvalitní.

Sedák 

Buď je dělaný jen sedací úvazek (bederní pás a nohavičky), nebo je i celotělová varianta. Za sebe mohu doporučit klasický sedací úvaz. Nemáte toho tolik na těle a svůj účel plní. Zapíná se kolem pasu a utahuje podél stehen. Na přední straně je očko, kam se upíná jistící lano. Cena se zde pohybuje od 800 do 1500 Kč. U celotělových je to podobné, jen máte navíc popruhy na ramenou a úchyt na lano je více k hrudníku, u některých variant přídavné oko na zádech. Tam je cena o něco vyšší, cca. od 1000 do 2000 Kč. Mohu doporučit eshop Lanex, který se zaměřuje na lana a příslušenství pro horolezectví.

Horolezecká obuv, tzv. lezačky 

Boty s velmi přilnavou podrážkou, ohebnou klenbou a tvrdou špičkou. Zde se ceny hodně různí. Od 900 do 2500 Kč, samozřejmě záleží na značce a typu. 

Pokud víte, že se lezení budete věnovat dlouhodobě, doporučuji si pořídit sáček na magnézium. Připevní se k sedáku nebo na samostatný pásek kolem pasu a když vám kloužou ruce a kamarád vás jistí, můžete si křídou potřít ruce, aby tolik neklouzali. Samozřejmě nemluvíme o křídě na tabuli, ale o magnéziu, které například používají gymnasté, aby jim na hrazdě nepodjeli ruce. 

Část snímku z úspěšné image kampaně výrobce Lanex (obchodní značka lan Tendon), kterou spustil pro víc než 50 zemí světa. Koncept i slogan Tied to be free připravila reklamní agentura Rust. Nafotil Robert Houzar.

Lana a karabiny 

Horolezecké lano musí být dostatečně pevné. Vyrábí se převážně z polyamidu. Každé z lan je testováno kvůli jištění. Pokud vám totiž podklouzne noha, váš horolezecký partner vás zajistí v jistící pomůcce. Jistících pomůcek je několik typů, kde partner povoluje lano jak postupujete po stěně a lano se tak posouvá jistíkem. V případě pádu se pak lano v jistící pomůcce zabrzdí za pomoci silného tření. Díky tomu máte čas se vzpamatovat a pokračovat ve výstupu. Každé z lan se dokáže napnout až o 40% své délky (z důvodu pohlcení dynamiky pádu a zabezpečení plynulého a bezpečného "zhoupnutí") a jsou testované na pevnost, takže přetrhnutí rozhodně nehrozí. V případě lezeckých stěn však vlastní lano nepotřebujete. Ty už jsou přichyceny na stěnách, nebo pokud půjdete na nevyznačené trasy, lano se dá zapůjčit. Karabiny jsou také součástí lezeckých center, ale i tak si o nich něco povíme. Jsou převážně duralové a typy jsou různé. Ať už se šroubovací pojistkou, s vnitřním nebo vnějším zavíráním, oválné nebo takzvané D karabiny. Je jich široká škála, a pokud už pomýšlíte na kompletní vybavení, poraďte se s odborníky, které budou nejvhodnější.

5.7.2017 | reklamní článek (PR)

_____________________________________________________________________
Další články v rubrice Vybavení:
TEST: Scutum Wear podruhé, dámské triko dl.rukáv | 5.7.2017
TEST: Funkční triko Termovel
 | 5.2.2017
TEST: Funkční triko Scutum Wear | 27.6.2016
______________________________________________________________________
 
 


« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity