Články

12.9.2013 | Reportáže

Hostýnská osma 2013

Ne že by byl loňský, první, ročník ultratrailového závodu Hostýnská osma špatný. Naopak. Ale letošní hodnotíme jako velmi povedený. Náš tým Kamenní mužíci.cz se zúčastnil a přinášíme drobný report ze závodu.

Velmi mne potěšilo, když v roce 2012 za námi, tedy za oborově blízkou firmou působící přímo v srdci Hostýnských hor,  přišel organizátor a mozek akce Lukáš Tomčík. Velmi milé setkání. Vykládal nám o přípravě nového ultratrailovém závodu, o organizaci, podrobnostech a plánech do budoucna. Kromě drobné podpory v podobě cen do tomboly mělo při prvním ročníku naše ženské osazenstvo na starosti občerstvovací stanici na Držkové. Mužská část nemohla. Důvod by vážný - zúčastnili jsme se závodu (obou dosavadních ročníků) jako tým Kamenní mužíci.cz

První ročník i přes malé zkušenosti organizátora a neznámost závodu obecně byl na velmi vysoké úrovni s dobrou organizací. Překvapivě se závodu zúčastnilo 211 týmů ! Závod se velmi rychle dostal do podvědomí a získal dobré jméno. Letošní ročník 2013 měl již téměř dva měsíce před startem plně obsazenou kapacitu. Běželo 350 týmů s celkovým počtem 500 závodníků.

PROPOZICE HOSTÝNSKÉ OSMY 2013

2.ročník INOV-8 Hostýnské osmy –
turisticko-běžecký závod jednotlivců a dvoučlenných týmů

Trasa závodu je vedena po turistických trasách Hostýnských vrchů a v jednom případě po individuálně značené trase. Celková délka závodu je 62 km s převýšením 2.500 metrů. Závodníci musí projít přes kontrolní body, kde bude provedeno potvrzení karty týmu o průchodu kontrolním bodem.

◘ Délka 62 km a převýšení 2.500m
◘ Start: 10.8.2013 v 8 hod v Rajnochovicích u obecního úřadu
◘ Cíl: Rajnochovice u obecního úřadu
◘ Časový limit: 18,5 hodiny, tj. do 11.8.2013, 2.30 hod
◘ Účastnický limit: Max. 500+50 závodníků
◘ 3 občerstvovací stanice, 2 polévky na trati, 1 hlavní jídlo – guláš na základně závodu

Kategorie:

◘ Jednotlivci – muži, ženy a rozdělení do věkových kategorií 18 - 35, 36 – 50 a 51 a více.
◘ Dvoučlenné týmy - muži, ženy, mix a následné rozlišení do věkových kategorií , do součtu 70 let včetně, 71 – 90, 90 let a více …
pozn.: součet roků závodníků – např.1.závodník rok narození 1980, 2.závodník rok narození 1973 tj. 33+40=73 let

VÝSLEDKY HOSTÝNSKÉ OSMY 2013, prvních deset týmů

1) Adidas Elvac - Filip Šilar ostravice - Muži do 35 let - 5:46:02
2) Opavské dupy - Radim Kasalík Kravaře - Muži do 35 let - 5:53:17
3) Brno - Jiří Petr Brno - Muži do 35 let - 5:54:08
4) smotko 76 - Rostislav Novotný Púchov - Muži 36 až 50 let - 6:00:24
5) Vlčí Důl Ryzí eXtrém z hor - Karel Axmann Olomouc - Muži do 35 let - 6:00:32
6) Švirda a Dani - Daniel Hájek, Ondřej Švirák Brno - Týmy muži do 70 let - 6:00:39
7) X-TRAIL RychloHrad - Tomáš Svoboda Všechovice - Muži 36 až 50 let - 6:04:36
8) ADIDAS Czech AR Team - Zbyněk Cypra Vizovice - Muži 36 až 50 let - 6:06:00
9) ote - Vít Otevřel Český Těšín - Muži do 35 let - 6:16:01
10) KES BukTeam - Václav Utinek Mysločovice - Muži do 35 let - 6:19:42

Letošní ročník byl o 4km delší a o 100m vyšší celkovým převýšením než loňský, první závod. Trasa byla výrazně pozměněna, ale stále se držela symbolického tvaru osmičky. Trasa tentokrát vynechala oblasti Držkové, hradu Lukov a Trojáku a nově zahrnula Chvalčov u Bystřice pod Hostýnem a Rusavu. Věrná zůstala nejvyššímu vrchu Hostýnských hor Kelčskému Javorníku a zřícenině Obřany. Start a cíl byl tradičně u obecího úřadu v Rajnochovicích.

Trasu závodu si můžete prohlédnout zde.

Jako zlepšení oproti loňskému ročníku vnímám především výrazně lépe značené cesty. Dále vedení trasy závodu v Rajnochovicích. V roce 2012 závodníci na začátku i na konci naběhali několik kilometrů přímo v obci Rajnochovice. Letošní závod ušetřil nepříjemné kroky po asfaltu a na začátku krátce po startu již odbočil na lesní cestu, stejně tak finále závodu vyústilo na asfaltku jen pár desítek metrů od cíle. Nicméně celý závod se pohyboval méně po asfaltových cestách než ročník 2012.

Tým Kamenní mužíci.cz (foto Petr Andrejší)

Počasí na závodě bylo více než dobré. Po vlně extrémních veder, které byly ještě dva dny před H8, se teplota během závodu pohybovala řádově o 10 C méně než v předešlé dny. Ráno slabě popršelo, vduch se ochladil a částečně bylo pod mrakem. Tedy ideální počasí. Díky týdnům suchého počasí naopak byly cesty, až na výjimky, suché a bez bláta (oproti blátivému ročníku 2012).