Články

9.4.2017 | Reportáže

For Bikes 2017

Minulý týden jsme navštívili jarní veletrh cyklistiky FOR BIKES. Přinášíme přehled novinek a zajímavostí, které nás zaujaly. Především Bikepacking vybavení značky Acepac, koloběžky Kostka a další. Samozřejmě nemohl chybět stánek elektrokol Apache společnosti BP Lumen, našeho generálního partnera 2016 (distributor Teasi).

 

 Návštěvníci veletrhu For Bikes  mohli letos vidět v pěti halách napěchovaných cyklistikou opravdu mnoho novinek u tří stovek vystavovatelů ze šesti zemi Evropy. V tiskovém středisku bylo registrováno 137 novinářů. Vystavovatel registroval 29 201 návštěvníků. (info PVA Expo).


Acepac

 Překvapení v podobě nové české značky cyklistických doplňků, brašen a vybavení pro bikepacking. Dozvěděl jsem se, že Acepac začal v menší míře již v roce 2015 a letos je produkce a propagace již v širším měřítku. Nejedná se ale o úplného nováčka. Za značkou stojí český výrobce outdoorového vybavení Pinguin (Náchod) s více než 20 letými zkušenostmi. Výrobce je ryze česká firma a produkty jsou sice vyráběny v Číně, ale kvalita je na dobré úrovni a Pinguin (Acepac) má v České republice odpovídající servis včetně šicí dílny i pro pozáruční opravy. 

 Acepac na For Bikes 2017, nová česká značka pro Bikepacking - ultralehké vybavení a zavazadla na kolo (pro cyklistiku)

 

 Stěžejní nabídka spočívá zejména v celé kolekci beznosičových brašen. V sortimentu jsou dále cyklistické batohy,  "sleeping systém" v podobě ultralehkého stanu a péřových spacích pytlů a doplňky jako vařič, nádobí, karimatka apod.

Celý katalog k nahlédnutí zde.

 Sedlové, řidítkové i rámové brašny v několika barevných provedeních jsou vyrobeny ze značkové tkaniny Cordura Ecomade tkané z recyklovaných PET lahví. Výrobou vybavení pro bikepacking se již zabývá celá řada výrobců. Z mého pohledu je Acepac dobrý ale nijak vyjímečný, doplňuje řady a podílí se na vývoji současného trendu ve snižování hmotnosti, snadností připevnění (bez nosičů) a udržení původních jízdních vlastností kola (průchodnost terénem a ovladatelnost).

Jak se sbalit na kolo - systém beznosičových brašen Acepac (sedlová brašna, rámová brašna, řidítková brašna)

 

 Paradoxně více jak brašny mne zaujal sleeping systems. Ultralehký jednoplášťový stan (nebo spíše přístřešek) o parametrech 4000 mm tropiko a podlážka 10000 mm vodního sloupce, která je od tropika odepínatelná. Stan má pouze dva malé pruty u nohou pro zvětšení prostoru a vypíná se primárně šňůrami mezi stromy nebo i mezi dvě kola. Stan nemá podlepené švy, které jsou šity nitěmi obsahující bavlnu. Ta při namoknutí zvětšuje objem a má tak tendenci ucpávat díry ve švech. Hmotnost stanu je 1155g.
 Dva péřové spací pytle lze používat buď samostatně (jeden letní, druhý třísezonní) podle podmínek nebo do chladnějšího klimatu vložené do sebe jako jeden celek (zimní spacák). Parametry spacích pytlů jsou: 475g (letní) / 1000g (třísezonní), průměr sbaleného 13 / 20cm a teplotní určení komfort a limit 6 až 1 C / -3 až -9 C. 

oficiální stránky výrobce: www.acepac.bike


Apache Bicycles

 Společnost BP Lumen, výrobce jízdních kol a elektrokol Apache Bicycles, je mimo jiné také výhradním dovozcem navigací Teasi a tedy generální partner roku 2016 našeho webu. Na stánek Apache tedy směrovali mé první kroky. 

  Sortiment Apache Bicycles nabízí škálu jízdních kol a elektrokol v cenové relaci od 20.000 do 80.000 Kč a výrobce na veletrhu prezentoval celou svou kolekci pro sezonu 2017. Z elektrokol se především jedná o nová kola z řady HAWK, což jsou 29 palcová horská kola osazená zejména motory MaxDrive nebo Bosch. Právě o kolo HAWK MX v hodnotě 47.990 Kč mohli návštěvníci stánku soutěžit. Motorem MaxDrive jsou vybavena také nová horská kola Yamka nebo krosová kola Matto, která jsou vyráběna ve standardní verzi nebo se sníženým rámem pro dámy.

Elektrokolo Apache Bicycles HAWK MX s pohonem Bafang Max Drive, o které mohli návštěvníci cyklo veletrhu For Bikes soutěžit.

 

 Motory Bafang MaxDrive se vyznačují velkým výkonem s torzní silou až 80 Nm a jsou vybaveny bateriemi o 13 nebo 16 Ah. Elektrokola s motory MaxDrive jsou zastoupeny jak v kategorii horských kol (vel. 29 tak i 27,5 palce), tak i mezi krosovými koly.  Motory Bosch naleznete rovněž ve všech kategoriích a navíc také u elektrokol do města. Apache Bicycles je jediná česká značka, která využívá tento německý systém elektropohonu.

 Z řady klasických kol byl představen například top model HAWK A ZERO, což je horské 29 palcové kolo osazené sadou Shimano XT s 2x11 rychlostmi a odpruženou vidlicí Axon, o hmotnosti 12,3 kg. HAWK A ZERO je v nabídce za 35.990 Kč.

Oficiální stránky výrobce a eshop naleznete na: www.apache-bike.cz

Expozice stánku elektrokol Apache Bicycles na veletrhu For Bikes 2017. Skvěle prezentovaný branding Apache ve stylu indiánského městečka.

 

 Apache Bicycles měl také bezesporu jednu z nejzajmavěji provedených expozic. Její velikost a zpracování vypovídala, nebo uměla návštěvníka přesvědčit, o velikosti a dynamice značky. Indiánské městečko ve stylu brandu Apache kde nechybělo ani teepee a indiánské hostesky. Expozici dominovaly vysoké dřevěné osvětlené stěny s vyobrazením originálních fotografií Apačských indiánů a do všeho byla vkusně zakomponována vystavená kola.

 

KOSTKA - kolobka

 Již v exterieru před hlavní vstupní halou návštěvník narazil na předváděcí stánek koloběžek Kostka. Neodolal jsem otestovat hned několik tipů koloběžek. Inspirací mi mimo jiné byly i zkušenosti, které s těmito koloběžkami má náš přední český ultratrailový závodník Zbyněk Cypra. Ten koloběžku zmiňuje např. v našem rozhovoru.

 Koloběžku jsem měl možnost otestovat poprvé a nemohu tedy dělat nějaké výrazné hodnocení, porovnávat atd. Byla to pro mne první zkušenost a na parkovišti výstaviště ani nevyužijete celý potenciál koloběžky. Samozřejmě ale lze poznat, že koloběžky jsou lehoučké, překvapivě dobře ovladatelné a rychlé s nízkým odporem.

 Co mne ale hlavně zajímalo byl charakter pohybu a ovládání koloběžky. Jak i Zbyněk v rozhovoru zmiňuje, jak je o koloběžkách obecně známo ... a jak jsem nakonec zjistil i sám, tak jízda na nich je zdraví prospěšná. Když pominu neméně podstatný obecný přínos této aerobní činnosti např. pro kardiovaskulární systém, tak nejvyšší bonitu spatřuji v přínosu pro pohybový aparát. Jízda na koloběžce je v určitém slova smyslu podobná rehabilitačnímu cvičení. Držením rovnováhy (balancu) v úžasné kombinaci s "vytáčením" trupu zapojíte mimojiné rozhodující hluboko uložené trupové svaly, které mají za úkol držet naše tělo ve vzpřímené poloze. Tyto svaly se při běžných činnostech, na rozdíl od velkých zádových svalů, moc nezapojují a tedy neposilují. Vznikají tak díky špatné podpoře páteře bolesti zad a v krajích případech i její deformity.

KOSTKA - kolobka (Kostka footbike) na veletrhu For Bikes. Kostka - český výrobce koloběžek.
 

 Ve vnitřních prostorech výstaviště pak prezentoval výrobce na svém hlavním stánku kolekci koloběžek pro sezonu 2017. Co mne však zde mimojiné zaujalo byla testovací stanice s označením Karel II. Testovací jezdec absolvuje jízdu na koloběžce osazené senzory, které do paměti zaznamenají celý průběh jízdy a klíčové pohyby koloběžky. Ty se pak nahrají do softwaru "Karla" který je následně opět přenáší na koloběžku uloženou v testeru pomocí vzduchových pístů na řidítkách a stupátku. V tomto testeru je pak koloběžka dlouhodobě zatížena "skutečným" provozem a výrobce tak může sbírat a analyzovat reálná data. Rovněž může následně zkoumat opotřebené komponenty koloběžky zda a v jaké míře dochází k případné únavě materiálu, poškozením apod.

 Karel II tak šikovně postavil oslí můstek k výrobě koloběžek. Kostka kolobka je patrně jediným, případně jedním z mála, který koloběžky skutečně vyrábí a nejedná se o kompletaci z dílů od subdodavatelů. Kostka disponuje vývojovým oddělením a výrobním závodem v Hanušovicích v podhůří Jeseníků s moderním vybavením laserového obrábění a 3D ohýbání včetně svařovací dílny, CNC obrábění a lakovny. Komponenty koloběžek jako např. rámy, vidlice, náboje kol, řidítka, vyplétání ráfků atd. jsou z vlastní produkce.


Další zajímavosti ve zkratce

ČeMBA

 Česká mountainbiková asociace, nezisková organizace pro obhajování zájmů českých terénních cyklistů a vytváření lepších podmínek pro terénní cyklistiku. Po neshodách a soudních řízeních v roce 2010 mezi původním a novým vedením organizace dále pokračuje a evidentně vkládá do PR a marketingu značnou snahu. Na svém stánku představovala svou činnost, nabízela členství a prezentovala např. Kodex terénního cyklisty.

Ceny GRAND PRIX za nejlepší produkty veletrhu

 Organizátoři veletrhu udělili ceny GRAND PRIX za tyto nejlepší produkty:

Nejlepší kolo veletrhu FOR BIKES 2017:
1. horské kolo Trek Slash 9.9 shop limited – stánek Bretton s.r.o.
2. horské kolo Ghost SL AMR 7 – stánek Schindler s.r.o.
3. horské kolo Rockymounatin Element 990 RSL  – stánek  Bike Action

Nejlepší elektrokolo veletrhu FOR BIKES 2017:
1. Lapierre Overvolt AM 900+ - stánek Schindler s.r.o.
2. Specialized Turbo Levo FSR 6fattie – stánek Specialized Bicycles
3. Rock Machine Blizzard eLTD – stánek Bike Fun International s.r.o.

Nejlepší cyklistický komponent veletrhu FOR BIKES 2017:
1. chytré hodinky Garmin Fenix 5 – stánek Garmin Czech s.r.o.
2. sada na opravu bezdušových plášťů Dynaplug Micro Pro Kit – stánek Bike Action
3. přilba POC Octal X – stánek Levesportconcept s.r.o.

Seriál závodů KOLO pro život

 představil program pro rok 2017, 18. ročník seriálu Kolo pro život. První závod Trans Brdy České spořitelny startuje již 22.4. a celkem je v serii 15 závodů kde Vysočina Arena Tour sérii 1.10.2017 zakončuje. Organizátorem je společnost Petr Čech Sport, a.s. která ještě v před rokem 2014 nesla název ČS MTB Team, ale ve zmíněném roce vstoupila do společnosti skupina nových investorů v čele s fotbalovým brankářem Petrem Čechem. Více podrobností najdete na www.kolopro.cz.

CYKLOFEST PLUS 2017

V Kongresovém sále v hlavní vstupní hale se uskutečnila celodenní série komentovaných promítání s cyklistickou tematikou organizátora Cyklofest.cz - pořadatele cyklistických srazů a promítacích festivalů. Proběhlo promítání o Novém Zélandu, jihovýchodní Asii, jižní Africe i severní Evropě.

 Sportovní osobnosti na veletrhu

 Na stánku Merida byl 31.3. od 15.00 do 16.00 hod Ondřej Cink, jeden z nejznámějších současných českých jezdců, závodící za stáj Bahrain-Merida Pro Cycling Team.
 Autogramiádu měl poslední den veletrhu Jaroslav Kulhavý. Český cyklista jezdící na horském kole, v současnosti závodící za tovární tým Specialized Racing, byl k zastižení na stánku ČeMBA.
 V neděli odpoledne poctil svou přítomností stánek Apache Bicycles olympijský vítěz Davida Svoboda, který je ambasadorem této značky.


9.4.2017 | Josef Douša 
Kamenní mužíci.cz

______________________________________________________________________

Další zajímavé z rubriky reportáže:
Sněžka – Praha, Běžecké zážitky v kruhu přátel | 23.5.2016
ROZHOVOR: Zbyněk Cypra
 | 27.12.2015
Výstup na Preiner Wand (1783m), Raxalpe
 | 14.8.2015
______________________________________________________________________ 
 
 
 
 

 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 90.17km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička 2015

Běh, orientační běh
Délka: 93.30km
Obtížnost: Těžká

Tisícovky Železnorudska

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 21.67km
Obtížnost: Střední

Lovečná a Helmwald - tisícovky Šumavy

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.96km
Obtížnost: Střední

Rýchory

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 10.60km
Obtížnost: Střední

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity