Články

19.5.2015 | Zpravodajství

Český úspěch na grónském Arctic Circle Race

Sice téměř nastupuje léto, ale není to ani dva měsíce co Česká republika zaznamenala významný úspěch na nejtěžším běžkařském závodu světa Arctic Circle Race. Naše média o tom nepřinesla téměř žádnou informaci, tak nabízíme krátké shrnutí.

V březnu 2015 se uskutečnil 19. ročník běžkařského závod Arctic Circle Race. Závod se koná každý rok v největším grónském městě Sisimiutu. Délka trasy je 160 km a je rozdělena do třech dní (a dvou nocí). Běžci absolvují závod s batohy a dvakrát nocují v horách ve stanech. Právem je závod nazýván extrémním a je považován za nejtěžší závod na běžkách na světě. Obtížnost mimojiné zvyšuje právě extrémní počasí a jeho nevypočítatelné rychlé zvraty.
________________________________________________________________________

Trasu závodu 19. ročníku naleznete zde.

Start závodu je ve zmíněném Sisimiutu a první etapa (první den) měří 52,6 km se zakončením v centrálním campu kde jsou mimojiného zázemí postaveny stany pro přenocování závodníků. Druhá etapa (druhý den) měří 53,5 km se startem i zakončením opět v campu. Třetí a poslední den se s 53,9 km zakončuje v cílovém Sisimiutu.

Letošní ročník poznal své vítěze, ale již po dvou dnech, jelikož byl po dvou etapách zrušen.
Důvodem byly extrémní podmínky a sněhová bouře. Teploty dosahovaly okolo -40°C a byla silná vichřice. Závodníci byli doslova evakuováni z tábora a poslední etapu dojeli na strojích organizátorů.

Závod jelo 145 závodníků přičemž dvě z prvních šesti míst obsadili Češi. Po druhé etapě vedl a díky předčasnému ukončení závodu se tedy celkovým vítězem stal dánský reprezentant  Martin Møller. Na třetím místě skončil náš Tomáš Čáslavský. První místo v ženách obsadila češka Kamila Bořutová žijící v Kanadě. Ta byla celkově mezi muži na 6.místě.

3) Marie Lundblad (Grónsko) 11:54:14

Poslechněte si rozhovor s Kamilou na Českém rozhlase.

Grónsko - vydejte se poznat „Zelenou zemi“ ledu
(tématické PR našeho partnera, sponzorovaná část článku)

Grónsko možná pro některé nemusí znít jako to nejlepší místo pro letní dovolenou, ale pro ty, co mají rádi klid a ticho je to určitě rajská hudba.

Že nejsou přeplněná přímořská letoviska pro Vás? Zaleťte si do Grónska

Ačkoliv se Grónsko nazývá v angličtině Greenland, tedy zelená země, bez ledu byste tu našli jenom velmi malou plochu. To by vás ovšem nemělo odradit od návštěvy tohoto úžasného ostrova. Není to tak daleko, jak se zdá. Letecky jste tam za 4 - 5 hodin a letenky nejsou tak drahé, jako bývaly.  Na dovolenou k moři jezdí opravdu kdekdo, ale pořádný trek je k nezaplacení. Pro ty, co nemají rádi tropické teploty a naopak chtějí před horkem utéct, je dobrou volbou právě tento největší ostrov na světě. V letních destinacích je problém s tím, že je tam hlava na hlavě. Pokud toužíte po klidu, nemůžete si vybrat lepší místo, než je Grónsko. Na stránce levneletenkyzprahy.cz najdete letenky do Grónska za naprosto lidové ceny, tak neváhejte a vydejte se do země ledu.

Letenky do Grónska

Pro někoho může znít Grónsko skoro až děsivě, ale věřte, že budete příjemně překvapeni. V Grónsku najdete božský klid a úžasnou přírodu. S levnými letenkami z levneletenkyzprahy.cz můžete odletět přímo z Prahy a doletíte do hlavního města Nuuk. Zní vám to město povědomě? Mohli jste se s ním setkat ve filmu Walter Mitty a jeho tajný život. Ano, i v Grónsku se můžete setkat s filmovými místy. Především se tu ale setkáte s příjemným prostředím a skoro nedotčenou přírodu, která si skoro říká o procházky a túry. Grónsko je rájem pro lidi, co mají rádi svůj klid, touží si odpočinout od přeplněných měst a být chvíli o samotě v srdci nádherné přírody. Tiché Grónsko už na vás čeká. Stačí koupit letenky, zabalit krosnu a vydat se na neuvěřitelné dobrodružství.