Články

19.5.2015 | Zpravodajství

Český úspěch na grónském Arctic Circle Race

Sice téměř nastupuje léto, ale není to ani dva měsíce co Česká republika zaznamenala významný úspěch na nejtěžším běžkařském závodu světa Arctic Circle Race. Naše média o tom nepřinesla téměř žádnou informaci, tak nabízíme krátké shrnutí.

 

V březnu 2015 se uskutečnil 19. ročník běžkařského závod Arctic Circle Race. Závod se koná každý rok v největším grónském městě Sisimiutu. Délka trasy je 160 km a je rozdělena do třech dní (a dvou nocí). Běžci absolvují závod s batohy a dvakrát nocují v horách ve stanech. Právem je závod nazýván extrémním a je považován za nejtěžší závod na běžkách na světě. Obtížnost mimojiné zvyšuje právě extrémní počasí a jeho nevypočítatelné rychlé zvraty.
________________________________________________________________________

Oficiální stránky Arctic Circle Race: http://www.acr.gl/

Trasu závodu 19. ročníku naleznete zde.
________________________________________________________________________

Start závodu je ve zmíněném Sisimiutu a první etapa (první den) měří 52,6 km se zakončením v centrálním campu kde jsou mimojiného zázemí postaveny stany pro přenocování závodníků. Druhá etapa (druhý den) měří 53,5 km se startem i zakončením opět v campu. Třetí a poslední den se s 53,9 km zakončuje v cílovém Sisimiutu.

Letošní ročník poznal své vítěze, ale již po dvou dnech, jelikož byl po dvou etapách zrušen.
Důvodem byly extrémní podmínky a sněhová bouře. Teploty dosahovaly okolo -40°C a byla silná vichřice. Závodníci byli doslova evakuováni z tábora a poslední etapu dojeli na strojích organizátorů.

Závod jelo 145 závodníků přičemž dvě z prvních šesti míst obsadili Češi. Po druhé etapě vedl a díky předčasnému ukončení závodu se tedy celkovým vítězem stal dánský reprezentant  Martin Møller. Na třetím místě skončil náš Tomáš Čáslavský. První místo v ženách obsadila češka Kamila Bořutová žijící v Kanadě. Ta byla celkově mezi muži na 6.místě.

Výsledky Artic Circle Race 2015:
Muži
1) Martin Møller (Dánsko) 6:33:49
2) Karl-Petr Kristensen (Norsko) 7:29:38
3) Tomáš Čáslavský (Česká republika) 7:30:55
Ženy
1) Kamila Bořutová (Česká republika) 8:19:02
2) Rory Bosio (USA) 10:17:08
3) Marie Lundblad (Grónsko) 11:54:14

________________________________________________________________________

Poslechněte si rozhovor s Kamilou na Českém rozhlase.
________________________________________________________________________

 

Grónsko - vydejte se poznat „Zelenou zemi“ ledu
(tématické PR našeho partnera, sponzorovaná část článku)

Grónsko možná pro některé nemusí znít jako to nejlepší místo pro letní dovolenou, ale pro ty, co mají rádi klid a ticho je to určitě rajská hudba. 

Že nejsou přeplněná přímořská letoviska pro Vás? Zaleťte si do Grónska

Ačkoliv se Grónsko nazývá v angličtině Greenland, tedy zelená země, bez ledu byste tu našli jenom velmi malou plochu. To by vás ovšem nemělo odradit od návštěvy tohoto úžasného ostrova. Není to tak daleko, jak se zdá. Letecky jste tam za 4 - 5 hodin a letenky nejsou tak drahé, jako bývaly.  Na dovolenou k moři jezdí opravdu kdekdo, ale pořádný trek je k nezaplacení. Pro ty, co nemají rádi tropické teploty a naopak chtějí před horkem utéct, je dobrou volbou právě tento největší ostrov na světě. V letních destinacích je problém s tím, že je tam hlava na hlavě. Pokud toužíte po klidu, nemůžete si vybrat lepší místo, než je Grónsko. Na stránce levneletenkyzprahy.cz najdete letenky do Grónska za naprosto lidové ceny, tak neváhejte a vydejte se do země ledu.

Letenky do Grónska

Pro někoho může znít Grónsko skoro až děsivě, ale věřte, že budete příjemně překvapeni. V Grónsku najdete božský klid a úžasnou přírodu. S levnými letenkami z levneletenkyzprahy.cz můžete odletět přímo z Prahy a doletíte do hlavního města Nuuk. Zní vám to město povědomě? Mohli jste se s ním setkat ve filmu Walter Mitty a jeho tajný život. Ano, i v Grónsku se můžete setkat s filmovými místy. Především se tu ale setkáte s příjemným prostředím a skoro nedotčenou přírodu, která si skoro říká o procházky a túry. Grónsko je rájem pro lidi, co mají rádi svůj klid, touží si odpočinout od přeplněných měst a být chvíli o samotě v srdci nádherné přírody. Tiché Grónsko už na vás čeká. Stačí koupit letenky, zabalit krosnu a vydat se na neuvěřitelné dobrodružství.« předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 90.17km
Obtížnost: Těžká

Beskydská sedmička 2015

Běh, orientační běh
Délka: 93.30km
Obtížnost: Těžká

Tisícovky Železnorudska

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 21.67km
Obtížnost: Střední

Lovečná a Helmwald - tisícovky Šumavy

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 17.96km
Obtížnost: Střední

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity