Články

27.6.2016 | Vybavení

TEST: Funkční triko Scutum Wear

Na trhu je nepřeberné množství výrobců a druhů funkčního prádla, desítky materiálů, střihů a technologií. Navádí to k myšlence, že není nejen potřeba, ale není ani reálně možné začít s výrobou nového termoprádla. Přesto jsme dostali možnost otestovat novou značku českého výrobce Scutum Wear. Posuďte sami co uživatelům přináší.

 

 Výrobce, společnost HQH SYSTEM spol. s r.o., pro test poskytl funkční triko Scutum Wear s krátkým rukávem Erik. Testoval jsem v rámci výletu na novou rozhlednu na Kelčském Javorníku, nejvyšším vrcholu Hostýnských vrchů. Na stejné akci jsem rovněž používal navigaci Teasi One2 jejíž test si můžete přečíst zde.

Scutum Wear a Kelčský Javorník

Scutum Wear na Kelčském Javorníku
 
Podmínky a průběh testování

Jednodenní akce s celkovou délkou 30 km. První část, úsek Držková - Kelčský Javorník, můžete shlédnout zde. Počasí bylo velmi teplé a dosahovalo až 25 C s jasnou, sluneční oblohou. Jedny z prvních letošních teplých dnů. Šel jsem na lehko s cca 8kg batohem. Triko jsem měl jako první a jedinou vrstvu. Po celou dobu nebylo třeba přidat druhou vrstvu.
 
Výrobce o produktu uvádí
 
Pánské funkční triko s krátkým rukávem Erik – černé
 
Cena: 950 Kč
 
Materiál:
Tělo: 92 % polyamid supplex, 8 % lycra
Boční panely: 92% polyester, 2 % polyamid, 6 % lycra
 
Vlastnosti:
-komfort
-antimicrobiální ochrana s ionty stříbra
-panely pro regulaci tělesné teploty při zátěži
-ploché švy
-kompresní střih
-rychleschnoucí materiál
-hybridní střih
-prodloužený střih, který zabraňuje vyhrnování
-vyrobeno v České republice
 
Náš obecný popis výrobku
 
Scutum Wear ERIK je funkční tričko s krátkým rukávem z umělých vláken klasického designu s mírně delšími rukávy a pasem, s anatomicky, na tělo, šitým střihem. Materiál z umělých vláken je zhruba nižší až střední gramáže používaných u funkčního prádla, elastický ve všech směrech. Látka je hustě (jemně) šitá. Ploché švy. Pod paží je materiál nízké, vzdušné, gramáže s drobným "děrováním" ve struktuře látky pro rychlejší odvětrání. Materiál obsahuje ionty stříbra zabraňující množení bakterií, tedy bránící vzniku zápachu.
 
 
 
Materiál
 
Kvalita materiálu jde nejlépe posoudit až po delší době užívání, pro což jsem neměl příležitost. Na základě zkušeností s obdobnými produkty a ohledáním výrobku se materiál a ušití jeví jako kvalitní. Střih, švy a jednotlivé díly trička nevykazují žádné vady či nedostatky materiálu a zpracování. Po celodenním užívání zatíženém batohem a následným vypráním je tričko stále v dobré kondici, jako nové. 
 
Jak uvádí výrobce, tak podstatnou část materiálu tvoří polyamid Supplex. Značkové vlákno americké firmy Invista. Příze Supplex kromě standardních vlastností funkčních materiálů (nenasákavost, rychlé schnutí a odvod vlhka od těla) vyniká lehkostí a měkkostí. Ve srovnání s jinými syntetickými vlákny je tak mnohem přizpůsobivější a nabízí větší pohodlí a velmi příjemný omak, který je blízký přírodním materiálům. Supplex je totiž vyroben z většího počtu velmi jemných polyamidových vláken. Tuto vlastnost mohu potvrdit. S materiálem Supplex jsem během testování nebyl ještě do této míry seznámen ale již jsem vnímal podobnost s přírodními materiály (Merino, Bambus). Opačné zkušenosti jsem měl s jinými značkami / materiály, kdy umělá vlákna byla vyloženě nekomfortní a při zpocení tento materiál nepříjemně klouzal po těle, což se mi při tomto testu nepodařilo dosáhnout.
 
Na prsou a rukávu je "nažehlené" logo obchodní značky Scutum Wear. Po zkušenostech se dle mého názoru po nějakém čase tento potisk začne loupat. Může to do určité míry vytvořit laciný vzhled trička a znehodnotit značku. Je to však u funkčního prádla obvyklé, výšivka není pro svou tloušťku vhodná. Zavedené značky to řeší např. jen drobným potiskem a současně malou plochou nášivkou na rukávu nebo všitým logem ve švu v pase na boku.
 
 
Test funkční termo triko, testování termoprádla
 
 
Komfort nošení, střih
 
Tričko má přiléhavý, elastický a kompresní střih. Přestože je plnohodnotně použitelné pro všechny aktivity při kterých se funkční prádlo osvědčí, tak cílová skupina je spíše v oblasti fitness, kulturistiky a militantně zaměřených uživatelů. Kompesní střih opticky rozšiřuje ramena a zužuje pas. Nevýhodu bych spatřoval v případě, kdy uživatel bude mít nesouměrnou postavu a větší břicho což střih trička zvýrazní. 
 
Má obvyklá velikost M mi dobře sedla, což není u všech výrobců pravidlem. To mi v kombinaci s jemným materiálem podobným Merinu a dobrým kompresním střihem poskytlo vysoký komfort nošení. Tričko je příjemné na tělo, sedne a nebrání v žádném směru pohybu. Prodloužený pas se díky kompresi nevyhrnuje a vždy zakrývá záda, nezkracuje tričko. Mírně delší rukávy po lokty jsou spíše běžným prvkem fitness oblečení ale účel vyšší ochrany naleznou i během outdoorových aktivit. I přes teplejší počasí mi delší rukáv nesnižoval komfort nošení. 
 
Ploché švy jsou ideálním řešením pro takto tenké a funkční triko. Jediný šev po obvodu krku není plochý, ale nebyl nijak cítít. Žádný velký výstřih a současně není triko kolem krku příliš vysoké a neškrtí. 
 
V cíly mé cesty, na rozhledně Kelčského Javorníku, to skutečně pořádně foukalo. Musel jsem si pořádně narazit čepici do čela a hlídat ji, aby mi neulétla. Ostatní turisti se na vrcholu rozhledny přioblékali. Přestože jsem byl lehce zpocený, tak jsem jen v tričku nepociťoval nijak výrazný chlad. Hustě tkaný materiál dobře odolává větru.
 
dobře padnoucí střih funkčního trika
 
Funkční prvky
 
Po absolvování testu / výletu, po celém horkém dni, tričko nijak nezapáchalo potem a to díky antimicrobiální ochraně s ionty stříbra, jejichž funkci mohu tedy potvrdit. U některých typů konkurečního funkčního prádla mi vadí zápach materiálu jako takového, který je výrazně cítit po umělině. Toto je u Scutum Wear cítit v přijatelné míře, spíše vůbec.
 
Odlehčené větrací panely jdou od lopatky přes podpaží po horní část prsa směrem ke klíční kosti. Převážná část jejich plochy je právě v podpaží. Někteří výrobci umísťují větrací panel také na záda podél páteře. V umístění panelů spatřuji však handicap. V případě nošení batohu totiž jeho popruhy a záda téměř panely zakrývají a ty pak ztrácí na významu. Jako vhodnější bych viděl panely prodloužit z podpaží podél boku směrem k pasu o cca 10cm kdy by tento prodloužený díl našel užitek právě při nošení batohu.
 
větrací otvory zakrývají popruhy batohu
 
Ostatní
 
Výrobce nabízí relativně malou kolekci. Tričko s krátkým rukávem, s dlouhým rukávem, dlouhé spody a trenýrky. Každé ve dvou barvách a také v dámské a pánské verzi. Netuším jaké jsou výrobní plány, ale tato jednoduchá kolekce mi je sympatická. Někteří výrobci mají neporovnatelně větší nabídku desítek různých druhů s několika barevnými provedeními a navíc co sezona kolekci z větší části předělávají. V některých případech pro mne může být taková nabídka nepřehledná a odrazující.
 

Co se mi na produktu líbilo:

◘ střih, komprese a vysoký komfort nošení
◘ příjmený, lehký a měkký materiál podobný přírodním

Co bych produktu vytkl: 

◘ nevhodně umístěné panely regulace tělesné teploty


2
7.6.2016 | Josef Douša Kamenní mužíci.cz

_____________________________________________________________________
Další testy v rubrice Vybavení:
TEST: Monokulární dalekohled Acuter 100 - 45° ED-APO | 7.5.2015
TEST: Binokulární dalekohled Omegon Hunter 8x56
 
| 31.3.2015
______________________________________________________________________ 

 

 

 « předcházející článek   následující článek »   zpět na seznam článků ^

Aktuality

28.12.2018

Více než 1900 tras v databázi

Tento rok byla překročena hranice 1900 zadaných tras. Naši uživatelé se veřejně podělili o 1067 outdoorových aktivit a 873 výletů zadali jako soukromou trasu.

6.3.2018

Defaultní OpenStreetMap

Vypnuté mapové dlaždice Shocart byly již nahrazeny mapami OpenStreetMap. Ty se zobrazují defaultně jako hlavní mapa ve webovém prostřední ve vyhledávání tras či v detailu trasy a samozřejmě také defaultně v mapové aplikaci. Děkujeme za trpělivost.

4.1.2018

Vypnutí mapových podkladů Shocart

Od 1.1.2018 nejsou dostupné mapové podklady Shocart a mapové funkce s tím spojené. Využívat nadále můžete Open Street Map a Google maps. Po určitou dobu bude ještě nefunkční Shocart nastaven jako defaultní mapa (projevuje se jako prázdné dlaždice s nápisem "Pro toto přiblížení nejsou k dispozici mapová data") a je nutné si v mapové aplikaci přepnout na zmíněné ostatní vrstvy. Na úpravě pracujeme. Kreslení a práce s trasami funguje beze změn. V letošním roce dojde k výrazným změnám ve struktuře a grafice webu a v mapové aplikaci a jejích podkladech. Toto uvedené krátkodobé omezení je prvním krokem k těmto změnám a děkujeme Vám za trpělivost a pochopení.

Více aktualit »


Nejnovější trasy

Okolo rybníku Hluboký

Auto, moto výlety
Délka: 10.57km
Obtížnost: Lehká

Okolo vrchu Hůra

Běh, orientační běh
Délka: 11.02km
Obtížnost: Střední

Přes vrch Bučina

Horská turistika, VHT, ferrata
Délka: 8.70km
Obtížnost: Střední

Okolo hradu Strádov

Běh, orientační běh
Délka: 13.91km
Obtížnost: Střední

Sluneční zátokou

Běh, orientační běh
Délka: 7.69km
Obtížnost: Lehká

Údavská padesátka

Běh, orientační běh
Délka: 45.84km
Obtížnost: Střední

Beskydská sedmička do 300 bodov GPS

Běh, orientační běh
Délka: 89.36km
Obtížnost: Těžká

  Starší trasy »


Zasílání e-mail zpravodajství

Proč se registrovat?

Obrázek regionílní identity